Na Ukrajině odkryli masový hrob obětí tajné policie NKVD

Kyjev - V ukrajinském Volynsku nedaleko hranic s Polskem odkryli archeologové masový hrob polských vojáků a policistů. Podle agentury Unian se jedná o těla víc než 300 lidí zastřelených ranou do týla. V letech druhé světové války se zřejmě stali oběťmi sovětské tajné policie NKVD.

Příslušnost mrtvých k polské armádě a policii zjistili odborníci podle zbytků výložek a knoflíků z uniforem. Všichni byli zavražděni v letech 1940-41, identifikovat jednotlivé mrtvé však bude podle ukrajinských expertů velmi obtížné.

Podle polských historiků mohlo jít o válečné zajatce, které v táboře u Volodymyru-Volynského internovala Rudá armáda. Mohli to ale být i trestanci místního sovětského vězení, které dozorci postříleli těsně předtím, než město po útoku na SSSR obsadili nacisté.

V okolí posledního nálezu bylo už odkryto několik masových hrobů, celkem objevili archeologové v této lokalitě kolem 2 000 mrtvých, a to většinou Poláků. Sovětská NKVD v tamním táboře popravovala i Ukrajince označené za fašisty a nacionalisty, mezi mrtvými v masových hrobech byli i ukrajinští Židé.