Bouře v západní Evropě má nejméně 13 obětí. Lidé jsou bez proudu

Londýn – Jedna z nejhorších bouří za poslední desetiletí zasáhla jih Velké Británie, část Francie, Belgie, Nizozemska a Německa. Jen v Anglii zůstalo bez proudu více než půl milionu domácností. Silný vítr a vydatné srážky zde výrazně omezily silniční, železniční i leteckou dopravu. Více než sedm tisíc domácností přežívá bez proudu a obě spojení mezi Walesem a Anglií jsou uzavřena.

Nejvíce postiženou oblastí je právě jižní a střední Anglie a Wales. Na jihu už si bouře vyžádala první oběť, když moře strhlo čtrnáctiletého chlapce. Záchranáři po něm neúspěšně pátrají od nedělního večera. Další dva lidé zahynuli pod padlým stromem.Varováni byli hlavně obyvatelé hrabství Cornwall, Devon, Dorset, Hampshire, West a East Sussex a Kent. Bez proudu je přes 220 tisíc domovů.

Kvůli mohutné bouři nefunguje ani lodní doprava mezi anglickým Doverem a francouzským Calais. Ve Francii je bez dodávek proudu 75 tisíc domácností. Ve Francii jsou nejvíce zasažené regiony Normandie a Bretaň. Na pobřeží meteorologové naměřili rychlost větru až 140 kilometrů v hodině.

Přepravní společnosti preventivně zrušily řadu pondělních ranních spojů, a Anglii proto na začátku nového týdne čeká dopravní chaos. „Ovlivní to dopravu až v Birminghamu a Nottinghamu v hrabství Midlands. Potěší mne, když začneme jezdit odpoledne a službu plně obnovíme v úterý ráno,“ řekl ředitel dopravních operací železniční společnosti Network Rail Robin Gisby.

Společnost South West Train zase občany požádala, aby se do devíti hodin SEČ nevydávali pokud možno nikam na cestu. Většina vlakových spojů bude zrušena nebo omezena.

Letiště Heathrow hlásí šedesátku zrušených letů. Dopravce Eurostar, který provozuje linky spojující Británii s evropským kontinentem, počítá s dlouhými zpožděními, spoje mezi Londýnem, Paříží a Bruselem nevyjedou nejméně do osmi hodin SEČ.

Dvojice reaktorů v jaderné elektrárně Dungeness B na jihu Anglie se automaticky odstavila poté, co se komplex náhle ocitl bez proudu. Chlazení nyní zajišťují generátory.

Plné ruce práce mají dnes kvůli počasí také hasiči v Belgii

Také na mnoha místech v Belgii odstraňují spadané větve, stromy či elektrické dráty, které úplně či částečně zablokovaly silnice. Po významné železniční trati mezi Bruselem a Namurem jezdily kvůli stejným problémům dopoledne vlaky jen po jedné koleji, vzrůstají proto zpoždění. Zrušeny byly ranní odjezdy vlaků Eurostar do Londýna. V Bruselu, Antverpách i dalších městech byly kvůli silnému větru, který na belgickém pobřeží dosahuje v nárazech až 120 kilometrů za hodinu, uzavřeny parky, zoologická zahrada či dětská hřiště.

Video Británii, Francii i Belgii ohrožuje velká bouře
video

Británii, Francii i Belgii ohrožuje velká bouře

Británii, Francii i Belgii ohrožuje velká bouře

Jedna z nejhorších bouří za poslední desetiletí zasáhla západní Evropu