Britové zadrželi skupinu Čechů kvůli falešným sňatkům

Londýn – Šedesátičlenný policejní tým zadržel v Británii osm Evropanů v souvislosti s možným organizováním falešných sňatků za účelem získání občanství. Mezi zadrženými je i šest Čechů, píše server Express&Star. Razie proběhla v britském Wolverhamptonu. Britské ministerstvo vnitra odhaduje, že se o trvalý pobyt v Británii každoročně uchází až 10 tisíc lidí na základě účelových sňatků.

Skupina, proti které byla akce namířena, je podezřelá, že působila převážně v anglickém regionu West Midlands a jejími členy byli převážně české a slovenské ženy a indičtí muži. Dnes byli zadrženi dva Češi ve věku 20 a 25 let a čtyři Češky ve věku 23, 33, 35 a 53 let. Kromě nich byla zatčena 27letá Britka a 32letý Polák. Všichni nyní mají být vyslechnuti.

Podezřelí byli dopadeni po důkladném vyšetřování zhruba třiceti podezřelých sňatků, které se uskutečnily v uplynulých dvou letech nejen ve Wolverhamptonu, ale například také ve skotské obci Gretna Green nebo v Hullu na jihu Anglie. Vyšetřování trvalo rok.

Falešné sňatky mezi lidmi z neunijních států a občany EU obvykle slouží prvním z nich jako způsob, jak získat povolení k dlouhodobému pobytu a práci.

Podle Express&Star zájemci o tato privilegia platí prostředníkům až 10 tisíc liber (zhruba 300 tisíc korun), z nichž až 2 000 liber zůstane nastrčenému ženichovi nebo nevěstě. Ti jsou však někdy ochotni svou roli sehrát údajně jen za mobilní telefon.

/*json*/{"map":{"lat":52.586973,"lng":-2.12882,"zoom":11,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":52.586973,"lng":-2.12882,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

Tiskový tajemník českého velvyslanectví v Londýně David Steinke ČTK řekl, že o případu ambasáda ví z médií a očekává podrobnosti od britské policie. Do tohoto druhu trestné činnosti se však podle něj čeští občané v Británii občas zapletou. „Letos víme o třech podobných případech, není to pro nás ničím novým,“ řekl Steinke. V Británii je podle něj každý měsíc kvůli nejrůznějším trestným činům zatčeno v průměru kolem stovky Čechů.