Při cestě do Španělska si možná brzy budeme posouvat hodinky

Madrid - Španělé chtějí změnit časové pásmo. Podle politiků je ve změně času cesta ven z krize. Lidé budou produktivnější a více odpočatí. Navíc podle geografické polohy jsou Španělé ve stejném časovém pásmu jako sousedi v Portugalsku nebo jako Britové. Za současný čas Španělé vděčí diktátoru Frankovi. Ten na základě sympatií k nacistickému Německu seřídil Španělsku čas podle Berlína a jeho rozhodnutí platí dodnes. Pokud vláda nový posun času schválí, vrátí se země po 71 letech do správného biorytmu.

Zdroj: ČTK/PICTURE ALLIANCE Autor: Patrick Pleul

Posunutí hodinových ručiček na greenwichský čas podle zákonodárců pomůže zvýšit pracovní výkonnost. „Každý přezkoumává své osobní hodnoty, zejména teď v současné hospodářské krizi. Lidé si uvědomují, že musí organizovat svůj čas. Jak v práci, tak v osobním volnu,“ říká Ignacio Buqueras, prezident Národní komise pro zlepšení pracovní doby.

Polední slunce v létě Španělům nad hlavami svítí až ve dvě odpoledne. Španělé jsou přitom zvyklí svůj denní rytmus řídit podle slunce. Nevhodně seřízený čas jim podle parlamentního návrhu ubírá i na spánku. Následkem je stres a vyčerpání. „Lidé získají nejen čas pro sebe, ale i čas na spánek. To je taky dobře. Zvýšíme produktivitu, ubude nehod,“ uvedl Jos Collin, profesor na obchodní univerzitě IESE.

Zákonodárci proto navrhují - posunout čas, chodit dřív do práce, několikahodinové obědové pauzy zkrátit na 30 minut a večery trávit doma s rodinou. Někteří občané se bouří, jiným se nápad zamlouvá. „Podle mě je to dobrý nápad, když se náš čas posune o hodinu zpátky. Bude to totiž znamenat jednu hodinu odpočinku navíc, začneme pracovat ve správný čas a domů nebudeme chodit tak unavení,“ míní Jose Luis, obyvatel Španělska. Záležet však nakonec bude na vládě, zda návrh na posun času schválí, či ne.