Neurčité pohlaví? Hrozí negativní stigmatizace, varuje Zvěřina

Berlín – Německo začalo jako první evropská země uznávat kromě muže a ženy i třetí pohlaví. S novelou občanského zákoníku mohou občané v úředních dokumentech uvádět „pohlaví neurčité“. Sexuolog Jaroslav Zvěřina se toho trochu obává. „Ti lidé chtějí někam patřit. Neurčité pohlaví je může negativně stigmatizovat,“ prohlásil sexuolog v rozhovoru pro ČT24 a sám se ptá: „Kam budou takoví lidé chodit na záchod?“

Zdroj: ČTK/PICTURE ALLIANCE Autor: CHROMORANGE/Bilderbox

V Německu začala platit očekávaná novela zákona. Změna se týká lidí, kteří se narodili s nejednoznačnými pohlavními znaky, tedy jako hermafroditi. Zavedení třetího pohlaví se ale nebude týkat cestovních pasů, protože pravidla jejich vydávání upravuje speciální zákon. Rovněž na transsexuály se vymezení vztahovat nebude.

V osmdesátimilionovém Německu neexistují statistiky, které by uváděly přesný počet jedinců s třetím pohlavím. Podle tamních médií jich může být 16 až 800 tisíc. „Největší problém těchto lidí je, že někdy je velmi obtížné včas určit, jak bude vypadat to jejich definitivní a správné pohlaví. Oni nemívají problém s tím, že by nechtěli být ani kluci, ani holky – chtějí někam patřit,“ podotkl předseda Sexuologické společnosti České lékařské společnosti Jaroslav Zvěřina. 

Podle něj nemusejí být důsledky takového kroku zrovna pozitivní. „Užitečné to může být v případě některých dětí, které se narodí s obojetným pohlavím a v prvních letech u nich není jasné, ke kterému pohlaví budou přiřazeny, ale těch dětí je strašně málo – jde o výjimečné případy,“ konstatoval Zvěřina s tím, že když je dítě malé, vždy se doporučuje, aby se nějaké pohlaví stanovilo. Časem přitom může být změněno. „Sexuální role je ale tak bytostná věc, že si nedovedu představit, že by ji někdo definovanou neměl,“ dodal sexuolog.

Video Reportáž Martina Jonáše
video

Reportáž Martina Jonáše

Reportáž Martina Jonáše

U 1.11.

Sexuolog Petr Weiss hostem Událostí, komentářů

Jaroslav Zvěřina o třetím pohlaví

Telefonát Martina Jonáše

Německo uznává třetí pohlaví

Třetí pohlaví mohou mít lidé po celý život

Zavedení „neurčitého pohlaví“ do zákona doporučil německý ústavní soud. Podle něj patří právo určit vlastní pohlaví k základním lidským právům. Lidé budou moci uvádět v úředních dokumentech „pohlaví neurčité“, dokud se sami nerozhodnou, zda se považují za muže, nebo za ženu. Je jim ale ponechána i možnost zůstat u třetího pohlaví po celý život.

Podle Zvěřiny česká společnost na podobnou změnu připravená není. „Budeme s napětím sledovat německé zkušenosti,“ konstatoval Zvěřina. Podobné opatření už dříve zavedla Austrálie nebo Nepál.

Je nejméně 40 různých variant pohlaví v rozmezí mezi mužstvím a ženstvím

V antice společnost s takzvanými hermafrodity počítala. Dnes se jejich odlišnosti většinou snaží zbavit. Dosud měli rodiče v Německu týden na to, aby dítě zapsali jako chlapce, nebo holčičku. V případě nejasností zpravidla přišla operace – kterou ovšem řada z operovaných vnímá jako zmrzačení. „Někteří to nevydrželi. Vzali si život,“ říká předsedkyně Svazu intersexuálních lidí a vysokoškolská profesorka Lucie Veithová. Ona sama sice nosí ženské jméno i šaty, sama se ale považuje za příslušníka pohlaví, pro které naše společnost nemá název. „Možná, že se vám zdám jako žena – jenže mám mužské chromozomy,“ vysvětluje. Lékaři jí odebrali varle z dutiny břišní a ona toho dodnes lituje. „Obsahovalo spermie. Mohla jsem se stát otcem,“ říká.

„Je nejméně 40 různých variant pohlaví v rozmezí mezi mužstvím a ženstvím,“ přibližuje lékař Michael Wunder. Právě on patří k těm, kdo přesvědčili poslance o nutnosti změnit zákon. Bez mužské nebo ženské nálepky zatím ale mohou zůstat jen novorozenci. Intersexuálové by se změny dokladů mohli domoci u soudů; bojí se ale, že přijdou třeba o sociální pojištění.