V Mnichově se senzačně našlo 1 500 obrazů zkonfiskovaných nacisty

Berlín – Patnáct set obrazů mistrů moderního umění našli celníci v bytě jednoho 80letého Mnichovana. Byly mezi nimi kousky od Pabla Picassa, Henriho Matisse, Marca Chagalla nebo Oskara Kokoschky. Jejich původním majitelům je zkonfiskovali nacisté za války. Podle německého týdeníku Focus, který nález označil za senzační, došlo k objevu už v roce 2011, úřady o tom ale doposud mlčely. Prokuratura v Augsburgu, které případ náleží, článek v týdeníku nekomentovala. Cena znovunalezených děl se odhaduje minimálně na miliardu eur (asi 26 miliard korun).

Podle Focusu obrazy patřily židovským sběratelům nebo byly majitelům zabaveny jako „zvrhlé umění“. Tímto termínem nacistický režim označoval umělecká díla, která propaganda považovala za „neněmecká“ či „degenerovaná“ - šlo především o tvorbu avantgardních umělců. Soubor obrazů nyní zkoumají odborníci a snaží se zjistit více o jejich původu. Asi tři stovky obrazů údajně pocházejí z výstavy „zvrhlého umění“, dalších 200 figuruje na seznamech hledaných uměleckých děl.

Focus informuje o nálezu 1 500 obrazů v Mnichově
Zdroj: ČT24

Celníci se na stopu uměleckého pokladu dostali díky namátkové kontrole. Před třemi lety prověřovali dnes 80letého Corneliuse Gurlitta kvůli hotovosti, s níž se vracel po návštěvě Švýcarska. Pátrání je pak přivedlo do bytu v mnichovské čtvrti Schwabing, kde obrazy našli.

Díla zřejmě ve 30. a 40. letech minulého století skoupil Gurlittův otec Hildebrand, který obchodoval s uměním. Další půlstoletí pak rodina obrazy skladovala v tmavém bytě a kunsthistorici je považovali za ztracená.

Gurlittův otec měl údajně v Hitlerově „třetí říši“ zpočátku problémy kvůli židovské babičce, ale posléze se stal pro nacistické hodnostáře nepostradatelným pro své styky a znalosti v oblasti umění. Ministr propagandy Joseph Goebbels jej pověřil prodejem děl „zdegenerovaného umění“ z německých muzeí do ciziny. Po válce se hájil židovskými předky a tvrdil, že pomáhal pronásledovaným Židům a umělcům tím, že jejich díla kupoval.

Video Obrazy zabavené nacisty znovu objeveny
video

Obrazy zabavené nacisty znovu objeveny

Obrazy zabavené nacisty znovu objeveny

Němečtí celníci zabavili v bytě 80letého Mnichovana na 1 500 obrazů mistrů moderního umění, které jejich původním majitelům zkonfiskovali nacisté za druhé světové války. Byla mezi nimi díla Pabla Picassa, Henriho Matisse nebo Marka Chagalla.

Horizont: Unikátní objev obrazů zabavených nacisty