Z amerického trhu by měly zmizet transmastné kyseliny

Washington - Americký úřad pro kontrolu potravin a léků plánuje z trhu úplně odstranit umělé transmastné kyseliny. Ty jsou především ve ztužených tucích, mražených výrobcích, pečivu nebo sušenkách. Podle úřadu způsobují onemocnění srdce a zákazem se předejde dvaceti tisícům infarktů ročně.

Pokud z trhu, a tím i jídelníčku Američanů zmizí transmastné kyseliny, mělo by se zabránit tisícům zbytečných úmrtí. „Pokud zvýšíte příjem transmastných kyselin o dvě procenta, zvýší se u vás riziko srdeční choroby o dvacet procent. Takže je to velmi významný rizikový faktor v této oblasti,“ podotkla kardioložka Lisa Martinová. 

Transmastné kyseliny vyráběné uměle hydrogenací (ztužováním tuků) se vyskytují hlavně v polotovarech - pečivu, mražené pizze, popcornu. V některých restauracích se na nich navíc stále smaží. „Zákaz zajistí, že lidé nebudou konzumovat transmastné kyseliny, aniž by o tom věděli. V mnoha jídlech stále ještě jsou - a lidé právě tyto polotovary, sušenky, dortíky a cukroví jedí ve velkém,“ konstatovala Martinová.

Video Reportáž Radky Zítkové
video

Reportáž Radky Zítkové

Kyseliny musely být jasně uvedeny na obale už několik let

Ve Spojených státech už umělých transmastných kyselin v posledních letech výrazně ubylo. Mnoho firem je totiž přestalo používat poté, co úřad v roce 2006 zavedl povinné značení potravin, které tyto kyseliny obsahují.

V některých státech už zákaz transmastných kyselin delší dobu platí - jako první ho před sedmi lety vyhlásil starosta New Yorku Michael Bloomberg, před pěti lety v Kalifornii Arnold Schwarzenegger. S těžkým srdcem se jich celonárodně vzdaly i některé řetězce. Na zákaz na federální úrovni si ale příznivci zdravé výživy budou muset počkat. Úřad bude nejdřív dva měsíce shromažďovat připomínky a pak teprve oznámí časový rozvrh zákazu kyselin.

„Myslím, že hodně lidí bylo skeptických, když se zakázalo kouření na veřejných prostranstvích. Teď se na to dívají s odstupem a říkají si: 'Panebože, to přece dávalo smysl!' Myslím, že tohle bude podobný případ,“ říká kardiolog Allen Taylor. Američané jsou tradičně na špičce žebříčků obezity a v posledních letech dokonce na kilech přibývají. Pouhý zákaz transmastných kyselin ale podle odborníků na pokles ručiček vah stačit nebude.