Manažer Krejčířových firem skončil v poutech

Johannesburg - Jihoafrická policie zatkla manažera firem Radovana Krejčíře Ivana Savova a obvinila ho z podvodu. Krejčířovi a jeho ženě zabavil finanční úřad kvůli daňovým nedoplatkům veškerý majetek. Vyšetřování jihoafrických finančních aktivit Radovana Krejčíře podle místních médií vrhá nové světlo na případy vražd, které se v jeho okolí staly.

Z dokumentů, které souvisejí s Krejčířovým obstaveným majetkem, podle médií vyplývá, že jedna z obětí úterního bombového útoku formálně vlastnila společnost zastřešující Krejčířovy obchody. Informoval o tom web listu Mail&Guardian. Při výbuchu v Krejčířově směnárně Moneypoint na johannesburském předměstí zemřeli dva lidé - uprchlý český podnikatel Jan Charvát a Jihoafričan Ronny Bvuma. Ten byl přitom majitelem firmy Crosspoint, jež na trhu působila jako Moneypoint.

Policie se domnívá, že Bvuma vystupoval jako takzvaný bílý kůň a že obchodní společnost údajně zakoupil v roce 2012. Během vyšetřování dřívějších Krejčířových daňových nesrovnalostí Bvuma prohlásil, že o operacích firmy Crosspoint nemá žádné povědomí a že ji řídí Bulhar Ivan Savov. Toho ve čtvrtek večer policie kvůli podezření z praní špinavých peněz zadržela, předstoupit před soud by prý měl v pondělí.

Video Události - Krejčířův manažer zatčen
video

Události - Krejčířův manažer zatčen

Podle jihoafrického berního úřadu (SARS) se Savov označil za manažera, který má na starost všechny obchody Krejčířovy manželky Kateřiny. Jihoafrická média uvedla, že na Krejčířovou je registrována řada nemovitostí a podniků a sám Krejčíř v minulosti opakovaně prohlásil, že je chudý a že mu finančně pomáhá manželka.   

SARS v pátek prozatímně zabavila majetek celkem 14 společností. Pod kontrolou úřadů je nyní mimo jiné 11 aut včetně Krejčířových luxusních sportovních vozů Lamborghini a Porsche a také Krejčířova rezidence v Bedfordview.

Samotný Krejčíř má teď dva týdny na to, aby se proti rozhodnutí daňové správy odvolal k soudu. Problémy s majetkem přitom řeší i v Česku. Kvůli nezaplacení 50milionové soudní pokuty mu exekutor zablokoval vilu ve středočeských Černošicích. Podle Krejčíře je to nezákonné, protože vila patří jeho ženě Kateřině. 

Samotná dražba Krejčířova domu je ale zatím v nedohlednu. Manželka Radovana Krejčíře, na kterou je dům oficiálně napsaný, totiž podala soudu návrh na odklad exekuce. Soud dosud pravomocně nerozhodl. I po osmi letech od Krejčířova útěku z Česka tak vila zůstává prázdná.