Tesly ve stopách Dreamlinerů: Úřady zkoumají hořící baterie

Washington - Americký Úřad pro bezpečnost silniční dopravy (NHTSA) zahájil vyšetřování případů opakovaných vzplanutí baterií u elektrických sportovních vozů Model S firmy Tesla Motors. Teoreticky může rozhodnout o stažení automobilu z trhu vláda poté, co úřad vyšetřování uzavře. Pokud by to firma odmítla, může ji vláda pohnat před soud.

NHTSA od 15. listopadu předběžně zkoumá možná rizika požáru baterií spojená s údery do podvozku vozu. Poslední případ vzplanutí se odehrál 7. listopadu v Tennessee poté, co vůz přejel součástku, která prorazila kryt souboru lithio-iontových baterií. By to třetí případ požáru tohoto vozu od počátku října. Akcie výrobce jednoho z mála populárních elektromobilů od prvního požáru prudce klesají.

Akcie Tesly dnes v neoficiálním obchodování před otevřením amerických burz klesly o osm procent a od října ztrácejí přes 40 procent. Od počátku roku ale zachovávají í zhruba čtyřnásobný růst.


Tesla prodala ve třetím čtvrtletí rekordních více než 5500 svých sedanů Model S, které uvedla na trh loni. Za celý rok jich chce prodat 21 500 vozů, téměř desetinásobek loňského počtu. Model S stojí od 70 000 dolarů (asi 1,4 milionu Kč) výše a firma chce příští rok pracovat na novém voze pro masový trh za zhruba poloviční cenu.

Výkonný šéf Tesly Elon Musk dal minulý týden najevo, že firma rozhodně své vozy modelu S nestáhne do servisů nebo z trhu. Argumentoval tím, že srovnatelný počet požárů u benzinových aut je mnohem vyšší.