Zatčení policisté elitní jednotky dodávali Krejčířovi informace

Johannesburg – Dva příslušníci jihoafrické speciální jednotky pro boj s organizovaným zločinem Hawks (Jestřábi), kteří byli v úterý zatčeni, dodávali Radovanu Krejčířovi informace o vyšetřování jeho aktivit. Podle vyšetřovatelů mu navíc pomáhali při únosu a přípravě vraždy. Podle deníku The Star si jeden ze zatčených žil na vysoké noze a vlastnil několik automobilů.

Podle The Star má jeden z policistů přezdívku Saddám. Dostal ji kvůli své pověsti zlého hocha. Bydlel na několika adresách a po zatčení u něj policie zabavila stříbrný mercedes a terénní vůz Nissan Navara. Kromě nich po Johannesburgu jezdil v rudém ferrari, maserati a range roveru. V hodnosti poručíka měl přitom roční plat pouze 161 115 randů (319 000 Kč), tvrdí deník.

„Je to opravdu zlý hoch. Na policejní výplatní listině byl tři nebo čtyři roky, ale dělal pro gangstery. Zatčen měl být už dávno,“ prohlásil o „Saddámovi“ soukromý vyšetřovatel Paul O'Sullivan, který se dlouhodobě zaměřuje na Krejčířovy aktivity v Jihoafrické republice.

„Saddáma“ a jeho kolegu zatkla jihoafrická policie v souvislosti se stejným případem, kvůli kterému už v pátek zadržela Krejčíře. Toho podezřívá z pokusu o vraždu a z únosu, jichž se měl dopustit letos v červnu. Mluvčí zvláštní jednotky uvedl, že podezření proti oběma detektivům se týkají pouze případu únosu, podle mluvčího jihoafrické policie jsou ale vyšetřováni i kvůli možnému zapletení do pokusu o vraždu.

„Skandál postupuje. Zatím byli zatčeni dva policisté, nicméně místní policejní inspekce mluví o tom, že se bude zatýkat v i řadách prokuratury, na daňovém úřadu a některých státních institucích,“ uvedl redaktor ČT Jiří Hynek, který sleduje události kolem Krejčíře přímo v Johannesburgu.


Jihoafrický list Times Live a další deníky tvrdí, že oba muži dodávali Krejčířovi informace o policejním vyšetřování jeho aktivit. Policejní mluvčí Solomon Makgale však popřel, že by kvůli tomu byli zatčeni. Podle jihoafrických serverů by se dnes měli objevit před soudem, Makgale to ale nepotvrdil. Žádný termín údajně zatím stanoven nebyl.

Výbuch u Krejčířova obchodu
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Themba Hadebe

Krejčířův přítel má mít prsty v bombovém útoku

Kromě této dvojice skončil v úterý v policejní cele i další muž spojovaný s Krejčířem. Jednašedesátiletý Němec Willi Breuer je podle serveru Gobal Times podezřelý z podílu na bombovém útoku na Krejčířův podnik v Johannesburgu, při němž tento měsíc zahynuli dva lidé a pět bylo zraněno. Mezi mrtvými byl i český podnikatel Jan Charvát.

Jihoafrická média o Breuerovi píší jako o Krejčířově blízkém příteli. Měl prý styky i s prezidentem JAR Jacobem Zumou, kterému slíbil realizovat v zemi milionové investice. Z nich ale sešlo. V Jižní Africe Breuer pobýval osm let nelegálně a tamní úřady už zahájily řízení, které mělo vést k jeho vyhoštění zpět do Německa.

Global Times v této souvislosti poznamenaly, že už v pondělí jihoafrický ministr policie Nathi Mthethwa bez bližších podrobností prohlásil, že do Česka bude vyhoštěn i Krejčíř poté, co byl shledán odpovědným za zločiny jako únos, těžké ublížení na zdraví a pokus o vraždu.

Krejčíř je v Jihoafrické republice od roku 2007, kdy přicestoval s falešným pasem ze Seychel. České policii unikl za podezřelých okolností v roce 2005 při domovní prohlídce. V Česku byl později nepravomocně odsouzen k jedenácti letům vězení za více než půlmiliardový daňový únik. České úřady se opakovaně neúspěšně snažily o jeho vydání z Jihoafrické republiky, kde podnikatel požádal o azyl. Nyní pobývá v nemocnici, kam byl v pondělí převezen kvůli údajně vážným zdravotním problémům po zatčení.


Soud opět odložil jednání o údajné přípravě vraždy Krejčíře

Soud o další den odložil projednávání případu Brendana Harrisona, který čelí obvinění z přípravy vraždy Krejčíře. Odklad si vyžádala prokuratura, ale konkrétní důvody neuvedla. Harrisonův obhájce průtahy považuje za signál, že státní zastupitelství si není jisté tím, že má proti Harrisonovi dost silné důkazy.

Jednačtyřicetiletý Harrison byl pokladníkem v Krejčířově výkupně zlata Moneypoint v johannesburské čtvrti Bedfordview. S Čechem se prý setkal v roce 2009, v roce 2011 ale podle místních médií dostal práci od Michaela Arsiotise, bývalého Krejčířova spolupracovníka. Pak údajně začal dostávat výhrůžky, proto veškeré vazby na Krejčíře a jeho spolupracovníky přerušil a odešel do Svazijska, kde spustil vlastní podnikání.

Harrisona letos v červenci, kdy byl v JAR na služební cestě, zatkli a obvinili z podílu na přípravě vraždy jeho šéfa, kterou podle vyšetřovatelů chystal loni v září. Soud v srpnu odmítl jeho žádost o propuštění na kauci kvůli obavám, že jeho život by byl na svobodě v nebezpečí. Harrison je tedy nyní ve vazbě.

Video Vstup Jiřího Hynka
video

Vstup Jiřího Hynka

Vstup Jiřího Hynka

U 27.11.

Telefonát Jiřího Hynka