Cameron: Svobodný pohyb po EU ano, ale ne moc

Londýn – Za „monumentální chybu“ označil britský premiér David Cameron rozhodnutí minulé labouristické vlády otevřít v roce 2004 britský pracovní trh lidem z deseti nových členských zemí, včetně Polska a České republiky. V článku pro Financial Times premiér také uvedl, že se Velká Británie bude snažit o změny, které by omezily volný pohyb v Evropské unii, a zpřísní podmínky pro přístup občanů zemí EU k britským sociálním dávkám.

Cameronův článek Svobodný pohyb v rámci Evropy by měl být méně svobodný souvisí s obavami, které se v Británii objevují v souvislosti s tím, že začátkem příštího roku se země po sedmiletém přechodném období plně otevře pracovníkům z Bulharska a Rumunska. Cameron napsal, že tyto obavy sdílí. Podle něj nemůže být právo na svobodný pohyb „bezvýhradné“. Británie proto v rámci snahy o unijní reformy bude s dalšími státy spolupracovat na tom, aby se koncept volného pohybu vrátil k rozumnějšímu základu, napsal Cameron.

Jedním ze způsobů podle něj je, aby nová členská země dosáhla určité ekonomické úrovně, než by se její občané těšili plné svobodě pohybu po Evropské unii. Cameron také chce, aby členské státy mohly zastavit migraci z jiných zemí EU, pokud dosáhne určité úrovně.

„Dnešní EU je jiná než EU před 30 lety. Musíme čelit faktu, že svobodný pohyb spustil rozsáhlé přesuny obyvatel způsobené ohromnými rozdíly v příjmech… Od roku 2004 jsme v Evropě zaznamenali největší migraci, vyjma časů války. V Británii nyní žije milion lidí ze střední a východní Evropy,“ uvedl.

Britská reforma imigrace z EU
Zdroj: ČT24

V Británii, kde jeho Konzervativní strana ztrácí vůči protievropské Straně nezávislosti Spojeného království (UKIP), chce Cameron zpřísnit přístup občanů EU k sociálním dávkám. Podporu v nezaměstnanosti budou moci dostávat až tři měsíce po příjezdu do země a ztratí ji po půl roce, pokud neprokážou, že mají realistickou šanci získat práci. Nedostanou ani příspěvek na bydlení.

Občané EU, kteří v Británii žebrají nebo nemají střechu nad hlavou a spí venku, budou podle Camerona deportováni a nebudou se moci po 12 měsíců do země vrátit. Na čtyřnásobek se zvýší pokuta zaměstnavatelům, kteří nebudou vyplácet minimální mzdu.

Prvního ledna se země otevře Rumunům a Bulharům a Cameron Brity straší, že přijdou žít za jejich peníze. Přistěhovalci z unie přitom zaplatili za posledních deset let na daních víc, než od státu dostali. V rozhovoru pro rozhlasovou stanici BBC eurokomisař pro zaměstnanost a sociální věci László Andor řekl, že ze strany Camerona jde o „nešťastnou a přehnanou reakci“. Britská vláda by měla podle něj říkat „plnou pravdu“ o výhodách imigrace. „Jednostranná rétorika… s sebou nese riziko, že prezentuje Británii v EU jako nevlídnou zemi, a to nechceme,“ řekl.

„Jde o to, že britské veřejnosti se neříká pravda,“ dodal Andor a zdůraznil, že imigrace z Polska a dalších zemí britské ekonomice prospívá. „Potřebujeme přesnější prezentaci skutečnosti - ne pod tlakem a v atmosféře hysterie, jak se někdy v Británii stává,“ uvedl Andor s tím, že by se měla „prezentovat pravda, ne falešné domněnky“.

Video Reportáž Milady McGrathové
video

Reportáž Milady McGrathové

Podle eurokomisařky pro spravedlnost Viviane Redingové je volný pohyb osob v EU jedním z pilířů jejího společného trhu, ke kterému se Británie hlásí. „Jednotný trh předpokládá čtyři svobody: volný pohyb kapitálu, volný pohyb zboží, služeb a osob. Buď budou všechny čtyři, nebo žádná,“ řekla dnes novinářům eurokomisařka. Dodala, že se Londýn s těmito principy bude muset smířit, pokud chce být součástí jednotného trhu. Připomněla také, že Britové jsou početně čtvrtou nejsilnější skupinou lidí, kteří v EU žijí mimo vlastní zemi. Podle ní mimo britské ostrovy v EU žije asi 1,4 milionu občanů Velké Británie. „V Bulharsku jsou celé britské vesničky, lidé si tam koupili domy,“ připomněla.

Předseda Evropské komise José Manuel Barroso v úterý telefonicky Camerona upozornil, že svoboda pohybu je jedním ze základních prvků EU. Komise však podle něj k plánu britského premiéra může podrobněji vyjádřit až poté, co bude vypracován návrh příslušného zákona.

Podle Britů imigranti zneužívají sociální dávky, podle Řeků zvyšují kriminalitu, podle Němců kazí cenu práce. Jejich příliv ale nelze zastavit, i když třeba ve Středomoří hlídkují síly Frontex. Nebezpečnou tranzitní zónou pro ty, co prchají do Evropy, je třeba delta řeky Evros na hranici Řecka a Turecka. Bývala nejlehčí vstupní bránou do Evropy - procházelo tudy 95 procent přistěhovalců. Teď je jich o dvě třetiny méně poté, co řecká vláda na části hranice s Tureckem postavila plot.

Video Horizont 24 o uprchlících v Řecku
video

Horizont 24 o uprchlících v Řecku

Horizont 24 o uprchlících v Řecku

HOR 27.11.

Francie a Německo se obávají příchodu imigrantů