Hrozba terorismu proti USA podle zákonodárců roste

Washington – Podle šéfů výborů pro kontrolu zpravodajských služeb obou komor Kongresu USA hrozba terorismu zaměřeného proti Spojeným státům roste a Američané nejsou bezpečnější než loni či předloni. Teroristických skupin je totiž více než kdykoliv dříve a používají dokonalejší a hůře odhalitelné bomby, z toho také pramení obrovský tlak na americké rozvědky, aby postupovaly správně a dokázaly atentátům včas zabránit.

Teroristé podle michiganského republikána Mika Rogerse ze Sněmovny reprezentantů také přijali za svou myšlenku, že stačí i menší akce, a tak jsou stále s to dosahovat svých cílů. „Kvůli tomu je mnohonásobně těžší pro zpravodajské služby zabránit, aby se takové věci staly,“ konstatoval Rogers v pořadu televize CNN.

Demokratická senátorka z Kalifornie Dianne Feinsteinová hovořila o „agresi komunity fundamentalistů, která přičítá vše špatné Západu a jediný recept na řešení vidí v islámském právu“. Rogers zase upozornil, že teroristická síť al-Káida změnila způsoby komunikace v důsledku úniku informací o amerických sledovacích programech, což ztížilo odhalení případných spiknutí a plánovaných útoků v raném stádiu.

  • „Bojujeme tady mezi sebou o roli našich zpravodajských služeb, což má dopady na jejich schopnost čelit rostoucímu počtu hrozeb. Měli bychom se hezky rychle vzpamatovat a pochopit, že naše rozvědky nejsou ti zlí,“ nabádal Rogers.

Feinsteinová a Rogers dali minulý měsíc najevo, že nevidí žádný důvod ke shovívavosti vůči Edwardu Snowdenovi, který jako bývalý spolupracovník amerických výzvědných služeb odhalil tajné programy, umožňující sledování milionů lidí. Snowden jako uprchlík před americkou justicí získal azyl v Rusku.