Denis Mukwege, který se ve své vlasti stará o znásilněné ženy, při slavnostním proslovu ve švédském parlamentu prohlásil, že klíčem k zastavení násilí vůči ženám je boj proti beztrestnosti pachatelů. Konžský gynekolog působí ve válkou postižené oblasti Kivu v Kongu, kde v místní nemocnici jako vedoucí chirurg společně se svými kolegy ošetřil během uplynulých let na 40 000 obětí znásilnění, když si často musel poradit i s vážnými zraněními obětí. Lékař, navzdory útokům na jeho život, rovněž otevřeně mluví o realitě konžské války a jejích trvalých následcích pro dívky a ženy.
Paul Walker byl ve Stockholmu představen jako člověk, který otevřel cestu k odstranění chemických zbraní. Sedmašedesátiletý politolog se zasazuje o realizaci úmluvy o zákazu chemických zbraní, k níž se jako 190. stát v říjnu připojila i Sýrie. Walker prohlásil, že trpělivostí a zatvrzelostí lze dosáhnout cíle zbavit svět chemických zbraní.
Podařilo se mu zapojit řadu politických vůdců, nevládních organizací a občanských hnutí do úsilí o uplatňování Úmluvy o chemických zbraních v praxi. Přispěl k tomu, že bylo zničeno 55 000 tun chemických zbraní z arzenálů šesti různých zemí světa.
Agronom Hans Herren a jeho nadace Biovision se angažují v boji proti škůdcům rostlin a v podpoře udržitelného rozvoje zemědělství. Herrenův program biologické kontroly mimo jiné zachránil miliony lidských životů v Africe, když tamní úrodu manioku ohrožoval nový druh škůdce. V současnosti Švýcar pomáhá rolníkům v afrických zemích bojovat proti hladomoru, chudobě a nemocem s pomocí ekologického zemědělství.
Palestinský právník Radží Surání působí v okupovaném pásmu Gazy. Založil Palestinské centrum pro lidská práva, které dokumentuje a vyšetřuje porušování lidských práv na okupovaných územích a hájí jejich občany před izraelskými soudy. V minulosti byl šestkrát vězněn, jak izraelskými, tak i palestinskými úřady.
Alternativní Nobelovy ceny (oficiálně zvané Right Livelihood Awards) se udílejí od roku 1980 na popud německo-švédského filantropa Jakoba von Uexkülla. Oceňováni jsou lidé a organizace za zásluhy o spravedlnost, mír a životní prostředí. Peníze provázející ocenění nemůže žádný z laureátů použít pro osobní účely, ale musí je investovat do činnosti, za kterou byl oceněn. Alternativní Nobelovy ceny jsou také do jisté míry vnímány jako kritika tradičních Nobelových cen.