Tisíce osvětimských vražd: Hans Lipschis se soudu nakonec vyhne

Berlín – Soud v německém Ellwagenu propustil na svobodu třiadevadesátiletého Hanse Lipschise, kterého prokuratura vinila z podílu na devíti tisících vraždách ve vyhlazovacím táboře Osvětim. Obžalovaný muž, jenž skončil v rukách policie letos v květnu, totiž není schopný absolvovat soudní proces.

Údajný osvětimský dozorce Lipschis až dosud čekal na soud ve vězeňské nemocnici. Podle obžaloby, kterou německá prokuratura podala v září, se podílel na vyvraždění 9 515 lidí z 12 transportů z Nizozemska, Belgie, Francie či Berlína. Tyto transporty byly od října 1941 do září 1943, kdy prý litevský rodák ve vyhlazovacím táboře sloužil. Z šesti transportů z Nizozemska bylo podle státního zastupitelství posláno na smrt hned po příjezdu 4 429 vězňů, ze dvou transportů z Berlína 1 005. 

Obžaloba se vztahovala i na dva transporty z Terezína. „Z Terezína dorazily do Osvětimi během strážní služby obviněného dva vlakové transporty, z nichž bylo 3 303 vězňů okamžitě zavražděno v plynových komorách,“ uvedlo tehdy státní zastupitelství.

Před soud může každý, kdo vstoupil do nacistické mašinerie

Lipschis v roce 1956 emigroval do amerického Chicaga, ale v roce 1982 ho tamní úřady vyhostily, protože lhal o své nacistické minulosti. V Německu jeho stíhání dlouho znemožňoval nedostatek důkazů konkrétních válečných zločinů. Vše změnilo až nepravomocné odsouzení dozorce ze Sobiboru Johna Demjanjuka v roce 2011. Případ ukrajinského rodáka, jenž mezitím zemřel, totiž ukázal, že odsoudit je možné i člověka, kterému už nelze prokázat přímou účast na vyvražďování.

Podle nové právní argumentace by měl být z napomáhání k vraždě odsouzen prakticky kdokoli, kdo nacistům sloužil v táborech smrti, a tak pomáhal udržovat v chodu vyvražďovací mašinerii. Německá státní zastupitelství nyní mají v hledáčku 30 údajných nacistických zločinců.