Svět vzdává úctu Mandelovi. Na pohřeb zamíří Obama i dalajlama

Pretoria - Jihoafrická republika se chystá na pohřeb Nelsona Mandely. Na jeho počest se konají pietní akce a v zemi byl vyhlášen státní smutek, který potrvá až do pohřbu 15. prosince. Účast na něm již potvrdila řada světových politiků. Zesnulého nositele Nobelovy ceny a bojovníka proti rasismu si připomínají instituce i obyčejní lidé po celém světě.

Jihoafričané truchlí po svém otci a zármutek dávají najevo různě: rituálním tancem i modlitbami. Ve vesnici Mandelových předků hoří věčné světlo. Právě tam bude Mandela pochován. Na Mandelově náměstí v Johanesburgu se vrší květiny: „Ztratili jsme velmi mnoho. Doufali jsme, že dostane ještě příležitost udělat něco velkého pro svou zemi. Věříme, že nám bůh přinese dalšího hrdinu, který nás povede, ale doufáme, že se bude učit právě u Mandely.“

Vlajky na mnoha významných budovách a institucích visí na půl žerdi. Ve Washingtonu se zástupy lidí podepisují do kondolenční knihy u velvyslanectví Jihoafrické republiky. Ukrajinští demonstranti jeho památku uctili minutou ticha.

Ke kondolencím se přidala i Severní Korea

K záplavě projevů soustrasti ze zahraničí se už připojil Pchjongjang. „Velké skutky, jichž Nelson Mandela dosáhl ve svém boji proti rasismu a za demokracii v Jižní Africe, jihoafrický lid a celé pokrokové lidstvo nikdy nezapomenou,“ napsal podle agentury KCNA předseda severokorejského parlamentu Kim Jong-nam.

Legendární bojovník proti politice rasové segregace zemřel po vleklých zdravotních problémech v 95 letech (více o životě Mandely čtěte zde).

Mandelovo tělo bude příští týden od středy do pátku vystaveno v Domě unie, kde se nachází sídlo vlády a některé kanceláře úřadu prezidenta. Přes noc má zůstat v márnici. Ranní cestu ostatků z márnice ulicemi Pretorie bude moci sledovat veřejnost. Vláda také vyzvala obyvatele, aby rakev při těchto převozech doprovázeli.

Další události spojené se smrtí Mandely

V neděli bude v JAR celostátní den smutku, který má být ve znamení „modliteb a rozjímání“.

V pondělí se sejde parlament k mimořádnému zasedání, aby uctil Mandelovu památku.

Na úterý je plánována veřejná pieta na fotbalovém stadionu v Johannesburgu.

• V sobotu 14. prosince pak tělo na palubě vojenského letounu opustí Pretorii a zamíří do města Mthatha na jihovýchodě JAR, odkud bude převezeno do vesnice Qunu, kde Mandela vyrůstal.

V Qunu se následně v neděli 15. prosince uskuteční státní pohřeb. Samotné pohřbení těla bude čistě rodinnou záležitostí.


Na legendárního bojovníka proti rasové segregaci vzpomínají významní lidé, kteří se s ním setkali. Madeleine Albrightová jej označila za vězně svědomí: „On nás učil, že odpuštění je větší síla než nenávist.“ A do Jihoafrické republiky mezitím míří kondolence z celého světa. Mandelova smrt zasáhla všechny, kdo se s ním setkali. Mandela tak spojuje nejen obyčejné Jihoafričany, ale i světové politiky či hvězdy showbyznysu.

„Myslím, že Mandela je výjimečný tím, že vystoupil ze tmy a z bolesti. A dokázal přesvědčit lidi, že usmíření je možné, že bychom měli vykročit vpřed a spolupracovat i s nepřítelem. Měli bychom důvěřovat ve své lidství, aby se svět stal lepším,“ podotkl zpěvák Peter Gabriel. „Nelson Mandela byl neobyčejný člověk. A opravdu nezištně vyměnil sám sebe za svobodu svého lidu,“ podotkl herec Richard Gere (reakce osobností na úmrtí Mandely zde).

Nelson Mandela
Zdroj: ČTK
Autor: Tom Hanson

Kdo bude reprezentovat na pohřbu Česko, se zatím neví

Rozloučit se s nositelem Nobelovy ceny za mír přijedou do JAR mimo jiné americký prezident Barack Obama a jeho předchůdci George Bush mladší a Bill Clinton. Očekáváni jsou také papež František, tibetský duchovní vůdce dalajlama, brazilská prezidentka Dilma Rousseffová nebo významné osobnosti jako zakladatel Microsoftu Bill Gates.

O českých zástupcích na Mandelově pohřbu se stále jedná. Ministerstvo zahraničí konkrétní jména účastníků plánuje oznámit v nejbližších dnech, řekla mluvčí ministerstva Johana Grohová. „Jednáme o naší účasti na příslušné úrovni. Oslovili jsme prezidentskou kancelář, vedení sněmovny a samozřejmě i Senátu,“ sdělila mluvčí.

Video JAR se připravuje na pohřeb Mandely
video

JAR se připravuje na pohřeb Mandely