Uruguay prolomila tabu - zlegalizovala marihuanu

Montevideo - Uruguay jako první země světa plně legalizovala marihuanu. Tamní senát schválil zákon, který povoluje pěstování, prodej i užívání konopí. Zákon má podle záměrů vlády omezit počet narkomanů a především násilí kolem drog. Specializovaná agentura OSN ale varovala, že tím Uruguay porušuje mezinárodní pravidla a škodí veřejnému zdraví.

Uruguayský prezident José Mujica hájil úplnou legalizaci marihuany s tím, že světová válka proti drogám selhala a vláda se snaží jen regulovat a zdanit trh, který již existuje, ale ovládají ho zločinci. „Darovali jsme tento trh pašerákům drog a to je ještě ničivější než droga samotná, protože rozkládá celou společnost,“ řekl osmasedmdesátiletý prezident.

Některé další státy povolují užívání marihuany nebo její pěstování pro lékařské účely, případně její prodej. Uruguay je první zemí, v níž bude legální a regulovaný celý cyklus od pěstování po užívání této drogy.

Zákon by měl začít platit za 120 dní. Uruguayci nad 18 let pak budou moci doma vypěstovat šest rostlin za rok, tedy zhruba asi 480 gramů marihuany. Stejně tak mohou vytvářet kluby o 15 až 45 členech, kde mohou vypěstovat až 99 rostlin za rok.

Registrovaní uživatelé budou moci koupit až 40 gramů drogy v lékárnách, které budou mít příslušnou licenci. Uruguayské úřady také do 120 dní musí vytvořit agenturu pro kontrolu drog, která bude regulovat standardy pro pěstování marihuany, bude stanovovat ceny a sledovat spotřebu.

Z Vídně zní kritika

Agentura OSN pro kontrolu návykových látek (OICS) se sídlem ve Vídni uruguayský zákon odsoudila. Podle jejího předsedy Raymonda Yanse tak Uruguay vědomě porušila právní ustanovení, která se přijala na mezinárodní úrovni. Připomněl, že Uruguay například podepsala mezinárodní úmluvu o omamných prostředcích z roku 1961.

Relativně malá Uruguay, která má 3,3 milionu obyvatel, patří k nejliberálnějším a nejbezpečnějším zemím v Jižní Americe. Nezažívá stejné násilí kolem drog jako Mexiko nebo Kolumbie, ale třetinu vězňů tvoří lidé, kteří se podíleli na pašování marihuany z Paraguaye a kokainu z Bolívie.


Inspirace pro ostatní?

Výsledky uruguayského experimentu budou sledovat další jihoamerické země, které se potýkají s násilím kolem pašování a obchodu s kokainem a dalšími drogami. Místní politici stále více zvažují určitou legalizaci jako možný způsob, jak toto násilí omezit.

Sněmovna reprezentantů uruguayského parlamentu schválila zákon již v červenci, v úterý jej poměrem 16 hlasů ku 13 podpořil Senát. Levicový prezident Mujica, který býval vězněn jako velitel ozbrojených povstalců a zákon aktivně prosazoval, jej podepíše ještě dnes.

U budovy parlamentu hlasování oslavovali stoupenci legální marihuany s jamajskými vlajkami na počest známého zpěváka a propagátora marihuany Boba Marleyho. Nicméně nový přístup k marihuaně má v Uruguayi řadu odpůrců a podle nedávného průzkumu je proti 58 procent Urugayců. V červnu to bylo ještě 68 procent. Podle kritiků se nyní nejen zvýší spotřeba marihuany, ale otevřou se dveře k širšímu užívání tvrdších drog.

Video Uruguay legalizovala marihuanu
video

Uruguay legalizovala marihuanu

Uruguay legalizovala marihuanu

11.12.2013, Z10

Rozhovor s národním protidrogovým koordinátorem Alešem Vobořilem