Indie zatrhla homosexuálům sex. Hrozí jim žalář

Dillí - Homosexuální styk je v Indii opět trestný čin. Rozhodl o tom nejvyšší soud. Zvrátil tak verdikt soudu v Dillí z roku 2009, který ho dekriminalizoval. V platnosti zůstává 153 let stará norma z koloniálního období, podle které i za dobrovolný homosexuální styk mezi dospělými osobami hrozí desetileté vězení. Aktivisté označili rozhodnutí soudu za ránu boji za práva gayů a leseb.

Koloniální zákon hodnotí styk mezi homosexuály jako „zločin proti přirozenosti“. Policie ho dřív často využívala k zastrašování gayů a leseb. „Jak všichni často zdůrazňují, ten zákon nebyl naplňován – nikdo nebyl trestán za projevy homosexuality,“ zdůraznil ale indolog Zdeněk Štipl. Poté, co ho v roce 2009 soud v Dillí zrušil, obrátilo se několik politických, náboženských a dalších skupin na úřady s peticemi, v nichž žádaly návrat koloniálního zákona.

Zdeněk Štipl, indolog z Ústavu jižní a centrální Asie FF UK

„Indická společnost je konzervativní s hluboce zakořeněnými náboženskými hodnotami. Ovšem pokud Indii srovnáme v pohledu na homosexuální páry s okolními zeměmi, tak je tato země ještě liberální. Velká města jsou anonymní, homosexuálové tam spolu normálně žijí, pokud se neprojevují na veřejnosti. V moderních centrech to mladé nechává chladnými – což se samozřejmě netýká konzervativnějších čtvrtí, kde to nepřichází v úvahu.“


Video Zdeněk Štipl o právech gayů v Indii
video

Zdeněk Štipl o právech gayů v Indii

Indický ministr spravedlnosti Kapil Sibal nyní novinářům sdělil, že vláda bude rozhodnutí nejvyššího soudu respektovat. Neuvedl ale, zda kabinet plánuje změnu zákona. „Politici napříč politickým spektrem tento posun spíš odsuzují a chtějí to řešit legislativně v parlamentu,“ konstatoval Štipl. Na příští rok jsou ovšem v Indii plánovány klíčové parlamentní volby a poslanci musejí řešit důležitější témata, dodal indolog.

Bojovníky za práva homosexuálů rozhodnutí nejvyššího soudu zklamalo. „Jsme rozhořčeni. Toto rozhodnutí je ranou pro rovnoprávnost a důstojnost lidí,“ prohlásil zástupce indické pobočky lidskoprávní organizace Amnesty International. „Je těžké necítit zklamání nad tímto verdiktem, který vrací Indii zpátky o několik let v jejím odhodlání chránit základní lidská práva,“ dodal.

Současný zákon platící od roku 1861 je podle názoru národní organizace pro kontrolu AIDS (Naco) také překážkou v boji proti AIDS, protože mnoho gayů odmítá přiznat svoji orientaci ze strachu před postihem.