Katalánsko chce v listopadu referendum o nezávislosti, Madrid je proti

Barcelona - Katalánská regionální vláda hodlá 9. listopadu 2014 uspořádat referendum o nezávislosti Katalánska na Španělsku. Separatistické strany se již dohodly na znění obou otázek pro voliče, španělský ministr spravedlnosti Alberto Ruiz-Gallardón ale vzápětí prohlásil, že se žádné hlasování konat nebude, protože ústava království to nedovoluje. Možnost hlasování večer rezolutně vyloučil i španělský premiér Mariano Rajoy. 

Katalánský premiér Artur Mas dnes řekl, že obyvatelé budou odpovídat na dvě otázky: „Chcete, aby se Katalánsko stalo státem?“ a „Přejete si, aby tento stát byl nezávislý?“ Průzkumy veřejného mínění ukazují, že asi polovina obyvatel Katalánska by hlasovala pro nezávislost.

„O tom nelze vůbec diskutovat a vyjednávat,“ prohlásil premiér Rajoy. Prezident Evropské unie Herman Van Rompuy, který je v Madridu na návštěvě, při této příležitosti podotkl, že případným odtržením by Katalánsko také fakticky opustilo Evropskou unii, evropské smlouvy by se již na nový nezávislý stát nevztahovaly.

Katalánci, kteří mají silné historické a kulturní kořeny a vlastní jazyk, chtějí více zasahovat do výběru daní a veřejných výdajů, protože se domnívají, že v rámci Španělska více odvádějí, než mají ze společného státu prospěch. Stále více lidí popřává těmto názorům sluchu při pokračující ekonomické krizi, která si vyžádala tvrdá úsporná opatření centrální vlády v Madridu. Region představuje 20 procent ekonomiky a jen 15 procent voličstva.

Španělská vládnoucí Lidová strana a opoziční socialisté dlouhodobě záměry katalánských separatistů odsuzují. V rozsáhlém a hospodářsky vyspělém regionu ale obě strany přišly o značnou podporu voličů kvůli zvyšujícímu se napětí mezi Katalánskem a Madridem.

Video Referendum o katalánské samostatnosti je prý protiústavní
video

Referendum o katalánské samostatnosti je prý protiústavní