Představitelé ukrajinské vlády neměli o Schwarzenberga zájem

Praha - Bývalý ministr zahraničí Karel Schwarzenberg podpořil v sobotu večer proevropské demonstranty na kyjevském náměstí Nezávislosti (Majdan Nezaležnosti). Situace na místě mu prý připomněla události z listopadu 1989 v tehdejším Československu. Po návratu do Prahy Schwarzenberg prohlásil, že nikdo z ukrajinské vlády neprojevil zájem se s ním setkat.

„Viděl jsem ten tábor na Majdanu, což bylo zajímavé. Moc mi to připomínalo situaci u nás, řekněme v listopadu, v prosinci 1989. Oni tam už vydrželi v tomto zimním počasí přes měsíc. Ti kluci a holky jsou opravdu obdivuhodní,“ řekl Schwarzenberg.

Ukrajinci již několik týdnů protestují proti rozhodnutí místní vlády odložit podpis dohody o přidružení země k Evropské unii. Situaci koncem listopadu vyhrotil policejní zákrok na náměstí Nezávislosti s desítkami zraněných a zatčených. Evropská unie dnes prostřednictvím komisaře pro rozšíření Štefana Füleho oznámila, že pozastavuje další vyjednávíní o asociační dohodě. (více zde)


Ukrajinská opozice nemá jednotné vedení

Na Ukrajinu se Schwarzenberg vydal, jak řekl, aby vše viděl „z první ruky“ a přesvědčil se, jak situace vypadá. Děním na Ukrajině se má v pondělí zabývat zahraniční výbor české sněmovny. Rozdíl mezi Ukrajinou nyní a listopadem 1989 ale vidí v tom, že Ukrajinci nemají jednotné vedení. „U nás se velmi rychle ustanovilo Občanské fórum, mluvčí byl Václav Havel, to tam ještě chybí,“ dodal bývalý šéf české diplomacie.

V Kyjevě mluvil s demonstranty i místními novináři a s jedním ukrajinským diplomatem. Se zástupci ukrajinského vládního kabinetu se nesetkal. „Představitelé vlády neprojevili větší chuť se se mnou setkati,“ řekl k tomu Schwarzenberg.

Karel Schwarzenberg při rozhovoru pro ukrajinskou stanici Hromadske.tv
Zdroj: Hromadske.tv

Pokud jde o další vývoj, lidé na náměstí jsou prý jen „částečně optimističtí“. Obávají se, že přijdou tvrdé represe. „Mluvil jsem s několika zadrženými, kteří jsou prozatím propuštění. Trestní stíhání ale nadále pokračuje. Kvůli tomu, že byli jen na demonstraci, by si mohli odsedět pár let. To mi dělá starosti,“ uvedl Schwarzenberg.

Řešení situace vidí v rozhovorech mezi všemi stranami. Ukrajinský prezident by měl podle Schwarzenberga přistoupit na kompromis s opozicí. „Ten takzvaný kulatý stůl se vůbec nekonal, z Majdanu tam nikdo nebyl, jen takoví kvazi mluvčí, kteří s tím neměli co dělat. Mluvil pouze s politickými stranami, ale toto je povstání občanské společnosti,“ prohlásil český poslanec. Praha by podle něj měla rovněž přispět k tomu, aby se obnovily rozhovory s Ukrajinou o přidružení k EU, která Brusel pozastavil, a aby se hovořilo s opozicí.

Kocáb přivezl do Kyjeva výzvu českých a slovenských osobností
Zdroj: Hromadske.tv

Kocáb do Kyjeva přivezl česko-slovenskou výzvu

Dnes večer by měl demonstranty na náměstí Nezávislosti oslovit i český hudebník a bývalý politik Michael Kocáb. Protestujícím chce přečíst společný dopis českých a slovenských osobností společenského života. Na jeho znění se kromě Kocába na české straně podíleli i další ze zakladatelů Občanského fóra novinář Jan Urban a sociolog Ivan Gabal.