Vlaky TGV zkrátily cestu z Paříže do Barcelony na šest hodin

Barcelona – Na trať mezi Paříží a Barcelonou vyjely vysokorychlostní vlaky TGV. Osobní železniční spojení mezi oběma městy se díky nim zkrátí z dosavadních zhruba 12 hodin na něco přes šest hodin.

Španělský a francouzský provozovatel nového spojení doufá, že linka by měla odlákat část cestujících leteckým přepravcům. Letecká přeprava mezi oběma městy trvá včetně dopravy na letiště z centra měst a letištních procedur kolem pěti hodin. Od roku 2017 by měla modernizace části trati ve Francii zkrátit cestu vlakem do Barcelony na zhruba pět hodin a 45 minut.

Rychlostní vlak do Barcelony bude schopen na některých úsecích jet rychlostí až 320 kilometrů za hodinu. Jezdit bude dvakrát denně a jízdenka bude stát od 59 eur (1 625 Kč). Od konce března příštího roku by se měl počet denních spojů na lince zvýšit na čtyři. Počítá se s tím, že vlaky TGV budou jezdit až do Madridu.

„Dnes je historický den. Historický pro Španělsko i pro Francii. Díky připojení této nové trasy k sobě budou mít Francouzi a Španělé blíž. Budeme posilovat naše přátelství a spolupráci. Pyreneje už nejsou bariérou ani překážkou,“ řekla při slavnostní jízdě mezi Paříží a Barcelonou španělská ministryně dopravy.

Mezi Španělskem a Francií se každoročně přepraví 82 milionů lidí, většina z nich autem.

Video TGV zvládnou trasu z Paříže do Barcelony za šest hodin
video

TGV zvládnou trasu z Paříže do Barcelony za šest hodin