Podívejte se: Srážku dvou vlaků v USA doprovázel mohutný výbuch ropy

Casselton (USA) - V Severní Dakotě se v pondělí odpoledne srazily dva nákladní vlaky, z nichž jeden převážel ropu. Vlak s ropou vykolejil a začal hořet. Úřady se rozhodly raději evakuovat 300 obyvatel z nedaleké obce Casselton. Mrtví ani zranění ale nejsou hlášení.

Druhý vlak převážel obilí. Úřady zatím nevědí, jak k neštěstí došlo. Po srážce se ozvala série výbuchů, nejméně deset vagonů začalo hořet a okolí zavalil hustý kouř. Oba vlaky patří společnosti BNSF Railways, kterou vlastní investorská firma Berkshire Hathaway Warrena Buffetta.

Casselton se nachází asi 1,6 kilometru od místa neštěstí. K incidentu došlo odpoledne místního času (zhruba ve 21:00 SEČ). Úřady rovněž požádaly obyvatele v oblasti 16 kilometrů od místa neštěstí, aby kvůli kouři raději nevycházeli ze svých domovů a nevětrali.

Nehoda zřejmě opět posílí debaty o bezpečnosti přepravy ropy po železnici, jejíž objem se zvyšuje. Zájem o přepravu po železnici přišel po nečekaném růstu těžby plynu z břidlic v Severní Dakotě, která je nyní za Texasem druhým největším těžařem ropy v USA. Zhruba dvě třetiny vytěžené ropy v oblasti se v současnosti přepravuje po železnici.

Výbuch vlaku převážejícího ropu
Zdroj: ČTK/ZUMA
Autor: Dave Arnston

Letos v létě vykolejil vlak s ropou v kanadské provincii Quebec a při neštěstí přišlo o život 47 osob. Po incidentu se objevily hlasy, které volaly po zpřísnění norem pro přepravu ropy po železnici, včetně požadavků zlepšení bezpečnosti cisternových vozů, které jsou podle regulátorů náchylné k proražení. Na začátku listopadu pak vykolejil vlak ve venkovské oblasti Alabamy.

Výbuch vlaku převážejícího ropu
Zdroj: ČTK/ZUMA
Autor: Dave Arnston