Zemřel Ariel Šaron. „Velký vůdce a válečník,“ zní Izraelem

Tel Aviv – V telavivské nemocnici zemřel ve věku nedožitých šestaosmdesáti let bývalý izraelský premiér Ariel Šaron. Informaci o jeho smrti přinesl izraelský rozhlas. Šaron ležel po těžké mozkové příhodě osm let v kómatu a bylo zřejmé, že se blíží jeho úmrtí – expremiérův zdravotní stav se totiž v posledních dnech prudce zhoršil. Pohřeb se uskuteční v pondělí odpoledne. Smutečního ceremoniálu se zúčastní plejáda světových politiků, Česko zastoupí premiér v demisi Jiří Rusnok a ministr obrany v demisi Vlastimil Picek.

„Klinika Šeba s žalem oznamuje odchod pana Ariela Šarona, který před hodinou zemřel. Jeho srdce dnes zesláblo a on v klidu odešel od rodiny, který byla vždy s láskou po jeho boku,“ oznámil nemocniční mluvčí Šlomo Noj. Jeho stav v době hospitalizace označil „za stav minimálního vědomí“, při němž nekomunikoval.

„Odešel. Odešel v okamžiku, který si vybral,“ řekl k otcově smrti syn Gilad. „ Musíme moc poděkovat celé nemocnici a všem lékařům. Jsme vděční lidem v zemi i po celém světě, kteří vyjádřili svou účast a modlili se za něj. Děkujeme.“

Těžkou mrtvici, po níž ztratil vědomí, utrpěl Šaron začátkem roku 2006. Jestřáb izraelské politiky, jak mu přezdíval arabský tisk, byl poté osm let udržován v kómatu a lékaři o něm hovořili jako bojovníkovi, který zápasí o svůj život. Informace o tom, že se zdravotní stav bývalého izraelského premiéra zhoršuje, přinesla média na počátku ledna. Lékaři oznámili, že Šaronovi selhávají všechny orgány včetně ledvin. Dávali mu pouze několik dní života a hovořili o jistém konci. Do posledních chvil u něj setrvali jeho synové Gilad a Omri.

Pro Izrael hrdina, pro Palestinu zločinec

„Ze všech částí izraelského politického spektra přicházejí upřímně míněné kondolence,“ referuje z Izraele zpravodaj ČT Jakub Szántó. „Ariel Šaron patřil vedle prezidenta Šimona Perese k zakládající politické generaci. Všichni uznávají zásadní vliv, který měl na vývoj moderního Izraele.“

  • Prezident Šimon Peres: „Ariel Šaron byl můj blízký přítel. Byl to odvážný voják a státník, ale také jeden z největších obhájců Izraele.“
  • Premiér Benjamin Netanjahu: „Ariel Šaron byl velký bojovník a vůdce. Zůstane navždy zapsán v srdci národa.“
  • Ministryně spravedlnosti Cipi Livniová: „Vzpomínám na něj jako na farmáře, vojáka a premiéra, který se stal otcem velkého národa. Nejvíc ze všeho to byl ale muž, kterého jsem měla ráda. V jeho objemném těle byl židovský duch, který si dělal starosti o Židy všude na světě.“
  • Ministr pro strategické záležitosti Juval Steinic: „Národ ztratil drahého muže, velkého vůdce a statečného válečníka“.
  • Vůdce opozice Isaak Herzog: „Šaron uměl změnit svůj názor a rozpoznat správnou cestu pro Izrael“. Byl to prý „pravý sionista, na něhož se bude vzpomínat jako na odvážného vůdce.“

Vedle smířlivých tónů telavivských politiků ovšem zaznívají i slova Šaronových odpůrců z řad palestinských hnutí Hamas a Fatah:

  • Mluvčí Hamasu Samí abú Zuhrí: „Po odchodu tohoto tyrana Hamas ještě více věří ve své vítězství“. Náš národ dnes pociťuje velké štěstí s odchodem toho zločince, jehož ruce byly potřísněny krví našich lidí a našich vůdců tady i v exilu."
  • Zástupce Fatahu Džibríl Radžúb: „Šaron byl zločinec, který nese odpovědnost za smrt (bývalého palestinského vůdce Jásira) Arafata. Doufali jsme, že ho bude soudit Mezinárodní trestní soud jako válečného zločince.“

Čtěte profil Ariela Šarona: „JESTŘÁB, BULDOZER I KRÁL IZRAELE“

Šaronův pohřeb? Místo národního hřbitova „rodinná poušť“

Úřad izraelského premiéra také spolu se Šaronovými dětmi začal už v minulých dnech připravovat státní pohřeb; expremiér v minulosti uvedl, že by byl rád pohřben na rodinné farmě v Negevské poušti vedle své manželky Lily, a nikoli na Herzlově hoře. Na tomto kopci v západní části Jeruzaléma se nachází národní hřbitov, který je místem posledního odpočinku izraelských premiérů, prezidentů a jiných významných židovských vůdců.

Podle židovských tradic má být zesnulý pohřben nejlépe ještě ten den, kdy dojde k úmrtí, maximálně do 24 hodin. Jak oznámil premiérův mluvčí Mark Negev, tento zvyk ale bude nejspíš porušen vzhledem k tomu, že státní pohřeb si žádá důkladnější organizaci. Na smuteční ceremoniál by mohli dorazit i někteří představitelé světové politiky, neočekává se ale taková účast jako na pohřbu Nelsona Mandely, neboť Šaronovo politické působení rozdělovalo nejen Blízký východ, ale i mezinárodní scénu. Jeho tělo bude do pohřbu vystaveno v budově parlamentu.