Soud rozhodl: Až do MDŽ se v Kyjevě demonstrovat nebude

Kyjev - Až do 8. března zakázal kyjevský správní soud na žádost radnice pořádání jakýchkoli protestních akcí v centru města. Zákaz oficiálně platí už od 8. ledna, ale úřady o něm informovaly až nyní. Opoziční aktivisté se obávají, že policie s použitím tohoto verdiktu v brzké době zasáhne proti demonstrantům, kteří proti politice vlády protestují v centru Kyjeva prakticky nepřetržitě od počátku prosince.

Masové demonstrace, do nichž se pravidelně o víkendech zapojují desetitisíce lidí, vyvolalo rozhodnutí prezidenta Viktora Janukovyče odvolat na poslední chvíli podpis dohody o přidružení Ukrajiny k Evropské unii. Střed Kyjeva se v reakci na stanovisko prezidenta změnil v opoziční stanový tábor, ale také v místo občasných konfliktů bojovně naladěných demonstrantů s policií. Naposledy minulý týden se dav protestujících lidí střetl s policií před budovou místního soudu. Exministr vnitra Jurij Lucenko, jeden z hlavních opozičních vůdců, si ze šarvátky odnesl otřes mozku a dodnes je hospitalizován.

Radnice ve své žalobě uvedla, že organizování protestních akcí v centru města ohrožuje národní bezpečnost Ukrajiny, veřejný pořádek a práva a svobody občanů. Soud s argumenty radních souhlasil a jeho verdikt vstoupil v platnost okamžitě. Kyjevská policie dnes bezprostředně po zveřejnění soudního rozhodnutí oznámila, že se k násilnému vyklizení městského centra nechystá. Ministerstvo vnitra popřelo zprávy některých médií, že se k metropoli stahují silné oddíly armády a policie. Pokud prý k pohybům ozbrojených sil dochází, pak jde o běžnou rotaci jednotek.