Euroobčanství není na prodej, usnesli se europoslanci

Štrasburk – Evropský parlament odsoudil praxi prodávání občanství v Evropské unii. Maltský parlament totiž v listopadu schválil zákon, podle něhož si budou moci cizinci ze zemí mimo EU zakoupit občanství této středomořské země za 650 000 eur (17,9 milionu Kč). Maltská vláda si od tohoto programu slibuje, že zvýší příjmy státu a přiláká do nejmenší země EU investory. Udělování občanství je sice právem jednotlivých členských států, ty tím ale současně cizincům z neunijních zemí otevírají dveře do celé osmadvacítky.

Europoslanci v dnešním usnesení vyjádřili znepokojení nad postupem, který zájemcům umožňuje získat pas člena EU, aniž by předtím vstoupili na maltské území. Podobná praxe se nelíbí ani Evropské komisi. „Občanství nemůže být na prodej,“ zdůraznila ve Štrasburku eurokomisařka pro spravedlnost Viviane Redingová. „Je to základní prvek naší unie a my ho nemůžeme opatřit cenovkou,“ dodala. Francouzská levicová europoslankyně Marie-Christine Vergiatová dokonce označila nabízení státního občanství za úplatu za prostředek k praní špinavých peněz.

Europarlament vyzval Maltu, aby svůj současný systém udělování občanství „uvedla do souladu s duchem hodnot EU“. Evropské komisi pak uložil, aby prověřila, zda je tento systém v souladu „s literou a duchem“ evropských smluv.


Malta si od svého opatření slibuje v prvním roce výnos asi 30 milionů eur (825 milionů Kč), což by znamenalo, že by si maltské občanství zakoupilo zhruba 45 lidí. Společnost, která bude prodej zprostředkovávat, předpokládá, že každý rok o občanství ostrova požádá 200 až 300 osob. Opozice proti tomuto zákonu protestovala. Obává se, že se Malta stane útočištěm pro pochybné boháče, podobně jako daňové ráje v Karibiku, a požaduje, aby žadatelé o občanství museli předtím v zemi několik let žít a investovat, jako je tomu jinde v EU.

Praxe poskytování občanství za úplatu není maltským specifikem. Lotyšský europoslanec za konzervativní frakci ECR Robert Zíle připomněl, že v jeho vlasti lze koupit občanství za 70 000 až 500 000 eur (1,9 až 13,7 milionu Kč). „V Lotyšsku jsme tak za jeden rok poskytli desetkrát více povolení k pobytu než Spojené království,“ poznamenal. Portugalsko zase uděluje takzvaná zlatá víza pro cizince, kteří v zemi investují.

/*json*/{"map":{"lat":48.597692018027246,"lng":7.76872844047547,"zoom":18,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":{},"polylines":{},"circles":{},"polygons":{},"rectangles":{}}/*json*/