Turecká justice a policie dostaly od vlády další úder

Ankara – Turecká vláda propustila nebo přeložila 470 policistů a přeložila také 96 soudců a prokurátorů. Jde o další vládní zásah v justici a policii, který je součástí mocenského boje premiéra Recepa Tayyipa Erdogana, čelícího korupčnímu skandálu. Ten propuknul loni a vyžádal si obměnu téměř poloviny členů Erdoganova kabinetu. Opozice volá po svržení celé vlády, premiér ale trvá na tom, že případ, kdy policie zadržela také několik synů dnes již bývalých ministrů, je „rozsáhlým spiknutím“ proti jeho vládě a hlavně proti němu samotnému.

Nejnovější přeskupování v justici zasáhlo i hlavního státního zástupce v Izmiru, který vyšetřoval podezření z korupce při zadávání zakázek v tamějším přístavu, upozornil deník Hürriyet. Minulý týden turecká vláda přeložila dvacítku istanbulských prokurátorů do jiných částí země, někteří z nich přitom v rámci zmíněné aféry vyšetřovali z úplatkářství několik vysoce postavených úředníků.

Proti omezování justičních pravomocí v Turecku se koncem loňského roku ohradila Evropská unie. Evropský komisař pro rozšíření Štefan Füle vyzval Ankaru, aby nezasahovala do protikorupčního vyšetřování a aby jednala transparentně a nestranně. Erdogan obavy Evropské unie odmítá a čistky v řadách justice vysvětluje tím, že za údajným spiknutím stojí i někteří policisté a soudci. Vláda kvůli tomu v uplynulých týdnech z funkcí odvolala přes 2 000 policistů, kteří zahájili vyšetřování Erdoganových spojenců.