Čína drtí své odpůrce, přední bojovník proti korupci dostal čtyři roky

Peking - Čínský aktivista a bojovník proti korupci a za lidská práva Sü Č'-jung stráví čtyři roky ve vězení. Soud ho shledal vinným ze „shromažďování davu s cílem narušit veřejný pořádek“. Sü vedl kampaň za to, aby děti z venkovských oblastí měly právo na vzdělání ve městech, a také požadoval, aby veřejní činitelé zveřejňovali své majetky. Podle světových agentur jde o nejvýznamnější proces s čínskými disidenty od roku 2009, kdy byl nositel Nobelovy ceny za mír Liou Siao-po odsouzen za „podvratnou činnost“ k 11 letům.

Sü podle svého obhájce před soudem řekl, že poslední zbytky důstojnosti čínského právního systému jsou zničeny. Advokát se s ním během dvou dní sejde, aby zjistil, zda se chce odvolat. Právník a vůdce volného uskupení Nové občanské hnutí stanul před soudem ve středu. Čínský režim dává podle agentur jeho odsouzením aktivistům najevo, že rozdrtí jakékoli snahy o podkopání vlády komunistické strany.

Soud v Pekingu chystá líčení proti dalším pěti aktivistům

Spojené státy vyjádřily nad odsouzením aktivisty „hluboké zklamání“. Washington už po středečním procesu dal najevo znepokojení a vyzval k okamžitému propuštění Süa a dalších politických vězňů. Totéž žádá i Evropská unie. Podle prvního tajemníka unijní delegace v Číně Raphaela Droszewského tento případ „zvyšuje naše obavy ze situace, které čelí mnoho čínských obhájců lidských práv stíhaných za poklidné akce proti korupci a za veřejné obhajování práva, transparentnosti a sociální spravedlnosti“. „Je to nestoudný, ale bohužel předvídatelný rozsudek. Čínské úřady znovu daly přednost vládě strachu před vládou zákona,“ uvedla k verdiktu Roseann Rifeová z východoasijské pobočky organizace Amnesty International.

V rámci procesu proti členům Nového občanského hnutí začalo ve čtvrtek přelíčení i s dlouholetým aktivistou Čao Čchang-čchingem, to bylo ale na 15 dní odloženo, aby si disident mohl vybrat nové obhájce. Čao čelí témuž obvinění jako Sü za to, že pořádal v Pekingu večerní setkání, jejichž účastníci diskutovali o kampani směřující k odhalení korupce na vyšších místech. Soud v Pekingu nyní chystá líčení i proti dalším pěti členům skupiny. Tři jiní byli souzeni už loni v prosinci, hrozí jim více než deset let vězení.

Čína zadržela nejméně 20 aktivistů zapojených do tlaku na zveřejňování majetku veřejných činitelů. Podle vůdců aktivistů pracují pro toto hnutí stovky čínských občanů. Vláda proti hnutí, které chce poukazovat na korupci a problémy v rámci systému, začala bojovat před deseti měsíci.