V Sellafieldu se mírně zvýšila radiace, důvod k panice ale není

Sellafield (Británie) - V jaderném komplexu Sellafield v severozápadní Anglii naměřili zvýšenou radiaci. Způsobil ji přirozeně se vyskytující plyn radon, nikoli problém v jaderném zařízení. Provoz nebyl přerušen, v objektu zůstal jen omezený počet zaměstnanců. Komplex Sellafield patří k nejstarším v Evropě. Před devíti lety tam z potrubí unikl radioaktivní odpad, který byl ale zachycen včas uvnitř areálu.

„Naše monitory jsou mimořádně citlivé a zaregistrují každé vychýlení,“ uvedlo vedení provozu na svých webových stránkách. „Monitorovací systém nejprve zaznamenal přes noc zvýšenou úroveň aktivity. Po vyšetřování a analýze můžeme nyní potvrdit, že tato úroveň je důsledkem přirozeně se vyskytujícího radonu,“ píše se v prohlášení. Radioaktivní plyn radon se vyskytuje v přírodě v půdě i horninách.

Vedení Sellafieldu nejprve stáhlo z objektu personál vyjma zaměstnanců nezbytných pro zachování provozu. „Zjištěné úrovně radiace jsou nad normálem, ale hodně pod úrovní, která by vyžadovala nějaký zásah personálu v objektu či mimo něj. Personál pokračuje v práci a zařízení jsou dále v provozu, zatímco pokračuje vyšetřování,“ uvedlo dopoledne vedení provozu. Podle úřadů není důvod si myslet, že incident je vážnější, než Sellafield hlásí.

Video Telefonát Ivana Kytky
video

Telefonát Ivana Kytky

Sellafield byl prvním jaderným zařízením na světě, které poskytovalo elektřinu veřejnosti, ale v roce 2003 se zde s výrobou elektřiny přestalo. Od té doby se v něm rozebírají vysloužilá jaderná zařízení a recykluje se vyhořelé jaderné palivo. Provoz komplexu, který je v činnosti od 40. let minulého století, se postupně ukončuje pomocí britské firmy Amec, francouzské skupiny Areva a americké společnosti URS.

Komplex měl už v minulosti několik problémů. V roce 1957 zde vypukl požár, který způsobil vážnou jadernou nehodu, v dubnu 2005 z potrubí uniklo 83 000 litrů radioaktivního odpadu, který však byl zachycen uvnitř zařízení.

/*json*/{"map":{"lat":54.41928744297537,"lng":-3.4952839624590815,"zoom":14,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":{},"polylines":{},"circles":{},"polygons":{},"rectangles":{}}/*json*/