NSA špehovala už Schrödera v roce 2002 – kvůli Iráku

Berlín – Špehovací aféra kolem Americké Národní agentury pro bezpečnost (NSA) opět nabírá na obrátkách. Podle listu Süddeutsche Zeitung totiž odposlouchávala už v roce 2002 telefon tehdejšího německého kancléře Gerharda Schrödera. Se stejnou informací přišla i veřejnoprávní stanice NDR. Obě média se odvolávají na zdroje a dokumenty z NSA. Důvodem byl prý Schröderův odmítavý postoj k válce v Iráku. Už dříve vyšlo najevo, že NSA řadu let odposlouchávala telefon Angely Merkelové.

Bývalého kancléře to nepřekvapilo

Podle německých médií se kancléřovo jméno objevilo nejpozději v roce 2002 na seznamu osob a institucí, které NSA sledovala. Zdroje z americké vlády a NSA shodně potvrdily, že důvodem odposlouchávání byl Schröderův konfrontační kurz namířený proti iráckému tažení Spojených států a dalších spojenců a obavy z politického rozkolu v Severoatlantické alianci.

„Tehdy by mě nenapadlo, že by mě americké služby odposlouchávaly, dneska mě to ale nepřekvapuje,“ reagoval na odhalení médií Schröder, který německou vládu vedl v letech 1998 až 2005. V německých vládních kruzích se podle stanice NDR už delší dobu spekulovalo, že americká NSA špehovala už Schröderovu koalici sociálních demokratů (SPD) a Zelených. Tuto informaci potvrdil poslanec německých Zelených Christian Ströbele.

Angela Merkelová
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Julian Stratenschulte

„V letech 2002 až 2003 byl skutečně kancléř Schröder a pravděpodobně i další členové tehdejší červeno-zelené vlády odposloucháváni. Důvodem nejspíš bylo, že americká strana chtěla informace o postoji Německa k válce v Iráku, a zejména o aktivitách Německa ve snaze zabránit přijetí rezoluce OSN,“ uvedl Ströbele, který se loni osobně setkal s bývalým počítačovým analytikem NSA Edwardem Snowdenem. Ten médiím vyzradil informace o rozsáhlém programu americké rozvědky monitorujícím telefonickou a elektronickou komunikaci po celém světě. Program se podle něj zaměřil i na telefon Merkelové.
   
Podle jednoho z dokumentů, které Snowden vynesl, začalo v roce 2002 odposlouchávání Merkelové. Zdroj z NSA ale novinářům kanálu NDR a Süddeutsche Zeitung tento dokument interpretoval tak, že ve zmíněném roce začalo odposlouchávání úřadujícího šéfa berlínské vlády, čili Schrödera. Týkalo se tedy funkce, nikoli osoby. O tři roky později se pak jako Schröderova nástupkyně dostala na radary americké tajné služby Merkelová. Stejně jako v případě současné kancléřky i u jejího předchůdce pravděpodobně nešlo ze strany Američanů pouze o sledování dat o hovorech, ale přímo o odposlouchávání komunikace.

Americký prezident Barack Obama nedávno Merkelovou ubezpečil, že po dobu svého úřadování odposlouchávána nebude. NSA se k novým zjištěním vyjádřit odmítla.

NSA čeká reforma

Obama v souvislosti s aférou přislíbil změnit práci špionážních agentur. USA podle něj již nebudou monitorovat komunikaci hlav států a vlád blízkých spojenců. Oznámil také omezení programu plošného získávání dat o telefonátech Američanů.

Snowden uprchl z USA přes Hongkong do Moskvy. Tady na několik týdnů uvízl v tranzitním prostoru na letišti, jelikož neměl platné doklady. Nakonec požádal o dočasný azyl v Rusku. Washington opakovaně vybízel Moskvu, aby Snowdena ruské úřady vydaly do USA, kde by měl čelit procesu kvůli podezření ze špionáže. Zatím to ale vypadá, že Moskva Snowdenovi azyl naopak prodlouží.

Video USA odposlouchávaly Německo už v roce 2002
video

USA odposlouchávaly Německo už v roce 2002

USA odposlouchávaly Německo už v roce 2002

NSA prý odposlouchávala i Schrödera