Americké drony se po dobu rozhovorů s Talibanem budou krotit

Washington - Spojené státy pozastavily využívání bezpilotních letounů k útokům proti islamistům v Pákistánu. Reagovaly tak na žádost Islámábádu, který zahájil mírové rozhovory s pákistánskou odnoží Talibanu. Podle deníku The Washington Post nebyl na pákistánském území zaznamenán žádný nálet amerických bezpilotních letounů od prosince, což je nejdelší přestávka ve využívání těchto strojů od roku 2011.

„Požádali nás o to a my jsme neodmítli,“ citoval Washington Post nejmenovaného amerického představitele. Vláda prezidenta Baracka Obamy nicméně naznačila, že bude pokračovat v útocích bezpilotními letouny na vůdce teroristické sítě al-Káida, pokud jejich přítomnost v oblasti zjistí; podnikne je i v případě, že bude nucena odvrátit bezprostřední hrozbu pro USA.

Útoky amerických bezpilotních letadel jsou terčem ostré kritiky řady obyvatel Pákistánu, kteří jsou přesvědčeni, že nálety porušují suverenitu země a žádají si příliš velké množství civilních obětí. Pákistánská vláda opakovaně útoky kritizuje, ačkoli je známo, že přinejmenším některé z nich v minulosti podpořila.

TalibanPákistánský Taliban (Tehríke Taliban, TTP) vznikl oficiálně v prosinci 2007, jeho základy ale byly položeny již v roce 2002, krátce po americké invazi do Afghánistánu. Boje vládních jednotek s povstalci si od té doby vyžádaly více než 45 tisíc lidských životů. Taliban představuje pro Pákistán největší domácí hrozbu.


Dnes se zástupci pákistánské vlády a pákistánského Talibanu poprvé oficiálně sešli k přípravě mírových rozhovorů. Cílem předběžného jednání je vytvořit „cestovní mapu“ mírového dialogu. Analytici nicméně pochybují o tom, že dialog by mohl vést k mírové dohodě - především kvůli násilné historii pákistánského Talibanu, jeho decentralizovanému vedení a nekompromisní ideologii. V minulosti podobné vstřícné iniciativy ztroskotaly a pouze umožnily militantnímu hnutí se přeskupit, rekrutovat nové bojovníky a vrátit se k bojům.

S představiteli Talibanu tajně jednali před třemi týdny v Dubaji i zástupci afghánské vlády. Prezident Hámid Karzaj doufá, že se mu jeho členy podaří přesvědčit, aby s vládou uzavřeli mír.