Kvůli „gigantickému zlostnému vojákovi“ se Rusko zlobí na CNN

Moskva/New York - Kvůli anketě o nevzhledných pomnících chtějí ruští poslanci v zemi zakázat vysílání americké zpravodajské stanice CNN. V jejím žebříčku se totiž na předním místě ocitl památník obětem druhé světové války v běloruském Brestu. Proti anketě oficiálně protestovalo i ruské velvyslanectví v USA a běloruské ministerstvo zahraničí. CNN výsledky soutěže později ze svého webu odstranila s vysvětlením, že podobné ankety nejsou v souladu s její redakční politikou. V omluvném textu se uvádí, že šlo o nepovedený pokus humorně komentovat světovou monumentální architekturu.

Monumentální pomník Brestské pevnosti připomíná památku tisíců vojáků Rudé armády, kteří padli při obraně pevnosti při útoku nacistického wehrmachtu na SSSR v červnu 1941. Objekt, který dnes leží na území Běloruska, se stal jedním z hlavních válečných symbolů na východní frontě druhé světové války.

„Tento gigantický zlostný voják vyrůstá z betonové masy a působí dojmem, že si chce jediným mohutným úderem podřídit Západ,“ napsala CNN v komentáři k sovětskému památníku. V závěru hodnocení dodává, že „i když je nevzhledný, o jeho velikosti a významu nikdo nepochybuje“.

V hodnocení CNN se brestský pomník ocitl na druhém místě za památníkem obětem první a druhé světové války z chorvatského města Podgarić, vybudovaným v éře socialistické Jugoslávie. V nelichotivém seznamu se kromě obránců Brestu ocitl například severokorejský památník založení místní Korejské strany práce, turkmenský "oblouk neutrality" v Ašgabatu, nebo londýnská socha popové hvězdy Michaela Jacksona.

/*json*/{"map":{"lat":52.08341418513345,"lng":23.655495682278474,"zoom":16,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":{},"polylines":{},"circles":{},"polygons":{},"rectangles":{}}/*json*/

Návrh zablokovat v Rusku příjem vysílání CNN podal v horní komoře ruského parlamentu senátor Igor Morozov. „CNN stejně jako jiné podobné stanice musí znát míru, musí chápat, jaká hodnocení lze veřejně publikovat a jaká jsou kategoricky nepřípustná,“ prohlásil poslanec. Zařazení pomníku do kontroverzní soutěže označil za politicky nekorektní a za urážku ruského národa.