Princ William se vrátil z lovu a vyzval k ochraně zvířat

Londýn - Britský korunní princ Charles a jeho syn princ William vyzývají k ochraně slonů a dalších ohrožených druhů. Učinili tak ve videu, které natočili u příležitosti nadcházející mezinárodní konference v Londýně o nelegálním obchodu se zvířaty a pytláctví. Web BBC upozornil, že William byl krátce před zveřejněním videa vybízejícímu k ochraně zvířat na lovu ve Španělsku.

Ve světě, zvláště v Asii, vede podle princů přetrvávající silná poptávka k větší zločinnosti a profesionalizaci v obchodu se zvířaty. „Organizované zločinecké bandy kradou a masakrují slony, nosorožce, tygry i další druhy, a to v bezprecedentním měřítku. Mnoho z těchto druhů se tak ocitá na pokraji vyhynutí,“ říká princ Charles ve videu, které se podle BBC natočilo v listopadu a bylo zveřejněno dnes. Před 100 lety žilo v Asii volně v přírodě na 100 000 tygrů a nyní jich je tam odhadem jen asi 3 200. Populace afrických slonů se v posledních letech zmenšila o více než 60 procent a každých 11 hodin je zabit jeden nosorožec, uvedl princ Charles.

„Musíme se stát generací, která ukončí tento nelegální obchod a která zaručí budoucnost těchto skvělých zvířat i jejich životní prostředí. Když neuspějeme, tak bude totiž pozdě,“ uvedl jednatřicetiletý William. Web BBC upozorňuje, že den před dnešní výzvou na ochranu zvířat ve volné přírodě byl William na lovu jelena a divočáka ve Španělsku. Podle bulvárního listu The Sun ho doprovázel jeho bratr Harry.

V Londýně se ve středu a ve čtvrtek sejde zástupci padesátky zemí. Budou hledat způsoby, jak ohrožené druhy ochránit.