Jih USA zasáhla sněhová bouře historických proporcí

Atlanta - Jih Spojených států se již druhý den potýká se mrazivým počasím, které přináší sníh a mrznoucí déšť do oblastí zvyklých na mírné podnebí. Zatím kvůli počasí zemřelo šest lidí, ve státech od Texasu po Severní Karolínu zůstaly zavřeny stovky škol a obchodů, tisíce lidí jsou bez elektřiny a zrušeno bylo přes 2 700 letů. Zítra se bouře přesune na východní pobřeží.

Neobvykle chladné počasí přineslo do států na jihu USA příval sněhu v kombinaci s mrznoucím deštěm, který způsobuje na silnicích ledovku. První vlna zimního počasí přišla v úterý, kdy sníh a led pokryl části Texasu, Louisiany a severní oblasti Mississippi, Alabamy a Georgie. Druhá vlna přinesla v noci na dnešek déšť, který začal ráno pod náporem chladného větru mrznout a pokrývat silnice a stromy ledovou vrstvou.

Ledovka postihuje především oblast Atlanty v Georgii, kde žije na pět milionů lidí. Led také trhá dráty elektrického vedení, takže zatím je podle amerických médií bez elektřiny v Georgii 74 000 lidí a v Jižní Karolíně 21 000. Podle Národní meteorologické služby může mít zimní počasí na Georgii nevídané dopady. Jde o „událost historických proporcí“, uvedla časně ráno meteorologická služba.

Američané mají raději zůstat doma

Úřady v Georgii nechtějí hrozbu zimního počasí podcenit zvláště kvůli kritice, které se dočkaly za pomalou reakci na sněhovou bouři z konce ledna, kdy nasněžilo okolo sedmi centimetrů a hlavní město Atlanta zcela zkolabovalo. Veškerá dostupná technika je proto nyní v ulicích a sype je solí, veřejné školy jsou zavřené a úřady doporučují lidem, aby zůstali doma.

Guvernér Georgie Nathan Deal a atlantský starosta Kasim Reed v úterý večer vyzývali obyvatele, aby pokud možno nevycházeli. Prezident Barack Obama podepsal vyhlášení stavu ohrožení v Georgii, což umožňuje uvolnit federální pomoc postiženým oblastem.

Starosta Atlanty Kasim Reed: „Prosím, jděte někam, kde budete v bezpečí, mít jídlo a vodu.“
Guvernér Georgie Nathan Deal: „Neděláme si legraci, nemalujeme jen tak čerta na zeď. Tohle je vážné.“


Ledový příval zasáhl i další státy, kde rovněž paralyzoval dopravu. „Tohle není bouře, kterou jsme zažili před dvěma týdny, když jsme si hráli ve sněhu a stavěli sněhuláky. Toto je ledová bouře,“ prohlásila guvernérka Jižní Karolíny Nikki Haleyová.

Zasněžená dálnice v Kansasu
Zdroj: REUTERS

Kvůli sněhu a zledovatělým silnicím došlo v jižních státech k desítkám dopravních nehod, při nichž zemřelo nejméně šest lidí. Dva lidé nepřežili nehody ve státě Mississippi, další tři na severu Texasu. Smrtelné následky měla i havárie v Dallasu, kde v noci na úterý zemřel hasič, do kterého během zásahu u nehody na namrzlé silnici narazilo jiné auto.

Po celých Spojených státech bylo dosud zrušeno 2 700 letů a stovky nabraly zpoždění. Nejvíce je postiženo nejrušnější světové letiště v Atlantě.

Mrznoucí déšť ve větším rozsahu zasáhl stát Georgia naposledy v lednu 2 000, kdy asi centimetrová vrstva ledu vedla k přerušení dodávek elektřiny pro asi 350 000 lidí. Tentokrát by ale ledu mělo být mnohem víc a týká se mnohem většího území, řekl další meteorolog Dan Darbe. 

Video Jih USA zasáhla sněhová bouře
video

Jih USA zasáhla sněhová bouře

Jih USA zasáhla sněhová bouře

12.2.2014, Z12

Na USA udeřila sněhová bouře