Homosexuálové v Arizoně se zase mohou bránit diskriminaci

Phoenix - Guvernérka amerického státu Arizona Jan Brewerová vetovala zákon, který umožňoval z náboženských důvodů odmítnout poskytnutí služeb homosexuálům. Zákon podporovaný republikány vyvolal v Arizoně debatu o právech gayů a leseb, vyznání a diskriminaci.

Zdroj: ISIFA/Getty Images Autor: Sean Gallup

„Nebojím se nazývat věci takovými, jakými ve skutečnosti jsou, a to nehledě na jásání, nebo bučení davu,“ řekla Brewerová o rozhodnutí zákon vetovat. Dodala, že norma je „široce formulována“, což by mohlo mít „nezamýšlené a špatné následky“.

Vetovaný zákon by poskytl podnikatelům či firmám právní ochranu před žalobami, pokud by z náboženského přesvědčení odmítli poskytnout služby homosexuálům. Podporovatelé této normy argumentovali případem jistého páru gayů z Nového Mexika, který zažaloval fotografa za to, že odmítl zdokumentovat jejich svatbu. Naopak kritici jí vytýkali, že by díky zaštítění vírou bylo možné homosexuály legálně diskriminovat.

Manželské svazky osob stejného pohlaví jsou nyní legální v 17 státech USA a také v hlavním městě Washingtonu. Mezi posledními je v listopadu 2013 uzákonily parlamenty Havaje a Illinois. Arizona sňatky homosexuálů neumožňuje.