Ozbrojenci s noži zabili desítky lidí na železniční stanici v Číně

Peking - Při útoku ozbrojené skupiny na železniční stanici v Číně v sobotu zemřelo 34 lidí a dalších 130 osob bylo zraněno. Oficiální čínská agentura Nová Čína uvedla, že útok spáchali ujgurští separatisté. Útok se odehrál v Kchun-mingu, hlavním městě provincie Jün-nan na jihozápadě Číny. Provedla ho skupina útočníků s noži.

Video Ozbrojenci s noži zabili v Číně desítky lidí
video

Ozbrojenci s noži zabili v Číně desítky lidí

Ozbrojenci s noži zabili v Číně desítky lidí

02.03.

Teroristický útok v Číně

„Důkazy na scéně ukazují, že za útokem na nádraží v Kchun-mingu stojí separatistické síly z Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang,“ napsala agentura Nová Čína s odvoláním na vládu města, kde se násilí odehrálo. Čína již v minulosti z podobných incidentů vinila islamistické extremisty z neklidné autonomní oblast Sin-ťiang. Tyto dřívější útoky se však obvykle omezovaly pouze na Sin-ťiang ležící na severozápadě země.

Jeden ze svědků popsal, že viděl skupinu osob převážně v černém oblečení, která vtrhla na stanici a zaútočila na lidi. „Viděl jsem osobu s dlouhým nožem mířící přímo ke mně a spolu s ostatními jsem se dal na útěk,“ prohlásil. Na internetu se objevily fotografie zobrazující rozházená zavazadla a těla ležící v krvi na podlaze.

„Bez ohledu na motivy vrahů je zabíjení nevinných lidí porušením morálky i práva,“ uvedlo v reakci na dnešní útok čínské ministerstvo veřejné bezpečnosti: „Policie bude společně s justicí tyto zločiny stíhat s největší tvrdostí.“

Kampaň proti ujgurským aktivistům

Sin-ťiang obývají etničtí Ujgurové, kteří jsou převážně muslimové hovořící vlastním jazykem, jenž patří k turecké jazykové rodině. Většina z nich praktikuje umírněnou podobu islámu, kritizují ale Peking, že potlačuje jejich víru, jazyk a kulturu a že čerpá ropné bohatství této oblasti, aniž by z toho měli místní obyvatelé velký prospěch. Vadí jim také sílící vliv většinových etnických Číňanů (Chanů).

Čínská vláda vede v současnosti tvrdou kampaň proti ujgurským aktivistům. V lednu zatkla uznávaného ujgurského ekonoma a učitele pekingské univerzity Ilhama Tohtiho a tento týden ho obvinila ze separatismu, za což mu hrozí až trest smrti. Úřady v Sin-ťiangu také letos zdvojnásobily svůj rozpočet na boj proti terorismu. Stalo se tak po sérii střetů mezi bezpečnostními silami a Ujgury a bezprecedentním útoku na pekingském náměstí Tchien-an-men, při němž zahynuli tři ujgurští útočníci a dva turisté.