Obama: Mezi Izraelem a Palestinci nastal čas na kompromisy

Washington - Americký prezident Barack Obama se sešel s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem a ujistil ho, že Washington hodlá dál bránit Íránu ve vývoji jaderných zbraní. Zároveň vyzval Izraelce a Palestince, aby společně usilovali o mír. Šéf Bílého domu proto chce přesvědčit Netanjahua o nutnosti přijmout „těžká rozhodnutí“. Podle předsedy izraelské vlády však Izrael dělá pro mírový proces dost.  

Izrael s Palestinci loni obnovil mírové rozhovory díky americkému zprostředkování. V dubnu má být známa rámcová dohoda, podle níž se bude pak dále vyjednávat. Prozatím ale jednání váznou na tématech, která blokovala také minulá mírová jednání - na židovských osadách a na statusu Jeruzaléma.

Podle amerického prezidenta je stále možné dospět k dohodě, na jejímž základě vzniknou dva státy. „Je stále možné vytvořit dva státy, židovský stát Izrael a stát Palestina, jejichž lidé budou žít bok po boku v míru a bezpečí. Ale je to složité. Vyžaduje to kompromisy ze všech stran,“ řekl dnes Obama.

Americký ministr zahraničí John Kerry od loňska absolvoval okolo desítky cest na Blízký východ, na nichž se obě strany sporu snažil přimět k ústupkům. Šéf Bílého domu dnes konstatoval, že termín pro rámcovou dohodu se přiblížil. „Budeme muset přijmout jistá obtížná rozhodnutí,“ řekl Obama novinářům před jednáním v Oválné pracovně Bílého domu.

Podle analytiků však má dnešní jednání nevelkou šanci na zásadní průlom, neboť Netanjahu, který nemá s Obamou nijak blízké vztahy, cestoval do USA bez ochoty k dalším ústupkům ohledně židovských osad. Stejný postoj dal najevo i bezprostředně před jednáním, když se pustil do kritiky Palestinců. „Izrael udělal to, co měl, ale bohužel musím říci, že Palestinci neudělali to samé,“ prohlásil izraelský premiér.

Izraelští vyjednávači tvrdí, že Palestinci odmítají uznat Izrael jako židovský stát. Palestinci však oponují, že Izrael uznali nejen v podobě deklarací, ale také v minulých, prozatímních mírových dohodách. S palestinským vůdcem Mahmúdem Abbásem bude Obama jednat 17. března.

Video Obama: Mezi Izraelem a Palestinci nastal čas na kompromisy
video

Obama: Mezi Izraelem a Palestinci nastal čas na kompromisy