A vítězem je… Kim Čong-un. Stoprocentně

Pchjongjang - Severokorejský nejvyšší vůdce Kim Čong-un, který kandidoval v nedělních parlamentních volbách v okrsku u posvátné hory Pektu, získal 100 procent hlasů. Místní tisk nezapomněl ujistit, že Kim získal nejen stoprocentní podporu hlasujících, ale i volební účast byla stoprocentní.

O vítězství Kim Čong-una nebylo pochyb, protože stejně jako kandidáti ve všech ostatních 687 okrscích šel do voleb coby jediný uchazeč. Volby v zemi jsou v podstatě jen politickým rituálem, který pošle do parlamentu skupinu předem vybraných kádrů. Konají se obvykle jednou za pět let. Severokorejský parlament se schází jen zřídka, často jen jednou ročně. V praxi má jen mizivé pravomoci - schvaluje už předem připravené zákony.

„Okrsek číslo 111 nedaleko posvátné hory Pektu je ten nejlepší, který v KLDR existuje. Na hoře Pektu se údajně narodil vůdce Kim Ir-sen, a proto je tomuto okrsku dáván takový význam. Jsme zvyklí, že v KLDR dopadají volby výsledkem nad 99 procent, a tudíž těch 100 procent není takové překvapení. Ale je potřeba říct, že to není v celé Koreji. Je množné, že to někde dopadne jinak,“ poznamenal ve Studiu ČT24 editor ČT Radim Vaculovič.

Výsledky z dalších okrsků zatím nejsou známy, ale sledovat se bude především volební účast, která se tradičně - alespoň podle severokorejských informací - blíží sto procentům. „Nikde není napsáno, že volební účast je povinná. Ale když člověk volit nejde, může skončit v pracovním táboře,“ upozornil Vaculovič. Podle něj režim využívá voleb hlavně ke kontrole obyvatelstva – neúčast u volební urny často značí, že člověk z KLDR prchnul.

Video Severokorejci volili nový parlament
video

Severokorejci volili nový parlament

Na scéně se objevila Kimova sestra

Během volebního víkendu se na veřejnosti poprvé oficiálně objevila mladší sestra Kim Čong-una. Šestadvacetiletá Kim Jo-čong společně s dalšími pohlaváry doprovázela svého bratra do volební místnosti. Státní televize ji při této příležitosti vůbec poprvé označila čestným titulem soudružka. Podle serveru BBC by to mohlo znamenat, že v severokorejské hierarchii získává Kim Jo-čong stále větší moc a Kim Čong-un se snaží obměnit staré funkcionáře z dob svého otce mladšími a loajálnějšími kádry.