Potyčka na tržišti v Číně skončila smrtí šesti lidí

Peking - Nejméně šest mrtvých si vyžádala potyčka na tržišti ve městě Čchang-ša v centrální části Číny. Dva majitelé stánků na tržišti ve městě Čchang-ša na sebe při dnešní hádce vytáhli nože. Při souboji jeden z nich zemřel, druhý z místa uprchl a na útěku nožem zabil další čtyři lidi. Policisté muže nakonec zastřelili.

Útok se odehrál dva týdny poté, co skupina útočníků napadla dav lidí v železniční stanici ve městě Kchun-ming v jihozápadní Číně a zabila 29 osob; dalších více než 130 lidí utrpělo zranění. Čínské úřady tento čin připsaly separatistům z Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang na západě Číny.

Také u dnešního incidentu jména majitelů stánků, kteří spolu bojovali noži, naznačují, že šlo o etnické Ujgury. Ti jsou původním obyvatelstvem Sin-ťiangu, většina se hlásí k umírněnému islámu a hovoří turkickým jazykem. Ujgurští aktivisté dlouhodobě kritizují čínskou vládu, že potlačuje jazyk a kulturu tohoto etnika.

/*json*/{"map":{"lat":28.17644739744542,"lng":113.02459720000001,"zoom":9,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":{},"polylines":{},"circles":{},"polygons":{},"rectangles":{}}/*json*/