Berlusconi nesmí dva roky do politiky, potvrdil nejvyšší soud

Řím - Italský Nejvyšší soud potvrdil dvouletý zákaz výkonu veřejných funkcí pro expremiéra Silvia Berlusconiho. Jde o součást loňského verdiktu za daňové úniky ve společnosti Mediaset, kvůli němuž byl koncem roku 2013 vyloučen ze Senátu. Jeho odsouzení by ještě mohl zrušit Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku.

Berlusconi se nyní snaží kandidovat v čele své strany Vzhůru, Itálie v květnových volbách do Evropského parlamentu. Dnešní soudní rozhodnutí mu v tom ale brání.

Expremiér byl v souvislosti s daňovými úniky odsouzen loni v srpnu na čtyři roky do vězení. Trest mu byl vzhledem k amnestii snížen na jeden rok, který si měl odpykat vykonáváním veřejně prospěšných prací. Tento trest si vybral, ale dosud nesplnil. Přímo do vězení nešel kvůli svému vysokému věku.

Berlusconi čelí celé sérii soudních stíhání. Proces je proti němu veden kvůli údajnému uplácení senátora. Tresty odnětí svobody mu udělily i soudy první instance, a to v případě vyzrazení úředního tajemství a placeného sexuálního styku s nezletilou.