V Maďarsku vrcholí kampaň před volbami… které vyhraje Orbán

Budapešť - V Maďarsku vrcholí kampaň před parlamentními volbami, které zemi čekají první dubnový víkend. I po čtyřech letech vlády je jejich favoritem strana Fidesz premiéra Viktora Orbána, podle předvolebních průzkumů pro ni chce hlasovat víc než 50 procent lidí. Levicovou opozici navíc poškozuje skandál jednoho z jejích představitelů, jenž si měl schovávat v rakouské bance stovky tisíc eur.

Video Maďarský parlament po volbách zeštíhlí na polovinu
video

Maďarský parlament po volbách zeštíhlí na polovinu

Maďarský prezident János Áder vypsal parlamentní volby na 6. dubna a voliči se v nich budou rozhodovat, zda podpoří vládní stranu Fidesz, či upřednostní levicový volební blok Semknutí. Podle dosavadních předvolebních průzkumů se ale s velkou pravděpodobností zopakuje scénář z voleb 2010, které Fideszu zajistily třípětinovou většinu potřebnou ke změnám ústavy.

Dnes Orbánovu stranu preferuje více než padesát procent voličů, a to navzdory oslabujícímu forintu a rostoucímu státnímu dluhu. Premiér totiž voliče oslovuje plány, jako je převod poloviny bank do státních rukou nebo proměna Maďarska v průmyslovou velmoc a zdvojnásobení hospodářského růstu.

„Ukázali jsme, že ochráníme maďarské rodiny před lichváři, monopoly, kartely a byrokraty, které se chtějí nadřazovat nad národy,“ prohlásil Orbán počátkem března při oslavách výročí protihabsburského povstání a jmenoval kroky svého kabinetu v zájmu snižování režijních nákladů domácností. „Vynutili jsme si úctu od těch, kteří nás před tím neměli za nic,“ prohlásil.

Viktor Orbán o dubnových volbách: „Stojíme na prahu nové éry. Stáváme se svobodnou a silnou zemí. Zapamatujte si, že kromě Maďarů si nikdo nepřeje, abychom byli silní a úspěšní. Víme i to, že k pokračování potřebujeme sílu a k síle potřebujeme jednotu.“


Opozici diskredituje skandál kolem zahraničních kont

Opoziční levice, která se před hlasováním integrovala do volebního bloku Semknutí, se snaží voliče oslovit sliby o nastartování ekonomiky. „Chceme postupně snižovat daňovou zátěž, která narostla během krize. Ponecháme jen bankovní daň. Máme s ní dlouhodobé plány,“ prohlásil lídr Semknutí Attila Mesterházy.

Voličská podpora opozice ovšem v tuto chvíli nedosahuje ani třiceti procent – a to se do průzkumů zatím nepromítl skandál, který Semknutí před volbami výrazně diskredituje. Deník Magyar Nemzet v únoru bez udání zdroje uvedl, že socialista Gábor Simon uložil v dubnu 2009 v rakouských bankách 575 tisíc euro a 163 tisíc dolarů. Peníze přitom podle listu není možné najít v politikových majetkových přiznání. Gábor sice odmítá, že by finance na zahraničních účtech byly jeho, prokuratura ho ale v polovině března vzala na třicet dní do vazby. I tato aféra tak usnadňuje Orbánovu Fideszu cestu k vítězství.

Letošní volby se konají podle nové ústavy. Místo 386 poslanců jich nově bude v parlamentu jen 199, přičemž 106 získá mandát v individuálních volebních obvodech a dalších 93 poslanců vzejde z celostátních volebních listin. Vůbec poprvé budou moct volit také Maďaři v zahraničí.