V komunálních volbách ve Francii slaví úspěch pravicová Národní fronta

Paříž - V prvním kole francouzských komunálních voleb zaznamenala výrazné zisky pravicově populistická Národní fronta (FN). Její vůdkyně Marine Le Penová označila dosavadní výsledky za konec bipolarismu v politickém životě Francie. Vedení radnic mnohých měst naopak pravděpodobně budou muset vyklidit vládní socialisté. Ti navíc o pět procent zaostali za opozičními konzervativci. Druhé kolo voleb proběhne 30. března.

Obyvatelé Francie dnes v komunálních volbách rozhodovali o složení správních rad měst a obcí v příštích šesti letech. Volby se přitom pokládají za první velký test pro socialistického prezidenta Francoise Hollanda, který po 22 měsících u moci čelí rekordní neoblibě. Celkově socialisty volilo 43 % hlasujících, konzervativce zhruba 48 % a Národní fronta získala 7 % hlasů.

Socialisté zřejmě řadu měst ztratí

V úspěchu Národní fronty vidí její vůdkyně Marine Le Penová „konec bipolarismu“ v politickém životě Francie. „Národní fronta se stala důležitou nezávislou silou, politickou silou na národní i místní úrovni,“ řekla Le Penová televizní stanici TF1.

Strana získala těsnou absolutní většinu v domovském městě Le Penové Hénin-Beaumont. V někdejším hornickém městě se 125 tisíci obyvateli, ovládaném dlouho socialisty, se tak příští neděli už nemusí konat druhé kolo voleb a starostou by se měl stát kandidát FN Steeve Briois. Podle institutu Ipsos-Steria zvítězila Národní fronta také v jihofrancouzských městech jako Béziers, Avignon nebo Perpignan. Vládní socialisté se naopak musejí obávat o ztrátu radnic v Remeši, Saint Etienne, Amiens nebo Pau.

Ve druhém největším francouzském městě Marseille by měl post starosty obhájit Jean-Claude Gaudin z UMP (Unie pro lidové hnutí), jemuž předběžné výsledky připisují čtyřicetiprocentní zisk, zatímco jeho socialistickému vyzyvateli Patricku Mennuccimu pouze 20 %. Toho porazil i kandidát FN Stéphane Ravier s 22 %.

Komunální volby ve Francii
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Lionel Cironneau

Za neúspěchem levice může stát podle odborníků i nižší volební účast

Volební účast dosáhla 64 % ze 45 milionů oprávněných voličů. V roce 2008 to bylo přitom 66,5 %. Nižší účast podle odborníků mohla poškodit především vládní levici a k vyšším ziskům naopak pomoci právě krajní pravici. Ta se v posledních letech stala třetí nejsilnější politickou silou v zemi po socialistech a tradiční pravici v čele s formací UMP. Volební místnosti se pro dnešní první kolo hlasování uzavřely podle velikosti volebního okrsku v rozmezí 18:00 až 20:00 SEČ.

V čele Paříže poprvé stane žena

Zvláštní pozornost patřila hlasování v Paříži, kde se předpokládal vyrovnaný boj o prestižní a vlivný post starostky metropole mezi socialistkou Anne Hidalgovou a kandidátkou UMP Nathalie Kosciuskovou-Morizetovou. Kandidátka konzervativní UMP nakonec podle odhadů překvapivě porazila socialistku Hidalgovou v poměru 34,8 % ku 33,6 %. Dosavadní socialistický starosta metropole Bertrand Delanoë už nekandidoval.

Video Volby ve Francii potvrdily propad důvěry Hollandově vládě
video

Volby ve Francii potvrdily propad důvěry Hollandově vládě

Volby ve Francii potvrdily propad důvěry Hollandově vládě

23.03.14

Ve francouzských komunálních volbách zabodovala krajní pravice