Zachránaři našli další těla, obětí sesuvu půdy v USA je již čtyřiadvacet

Seattle (USA) – Počet mrtvých po mohutném víkendovém sesuvu půdy v americkém státě Washington stále přibývá. Záchranáři vyprostili v úterý z bahna a trosek dvě lidská těla a lokalizovali s největší pravděpodobností dalších osm obětí. Celkově se jejich počet zvýšil na čtyřiadvacet, na oficiálním seznamu pohřešovaných přesto stále zůstává 176 jmen. Jde o jednu z největších tragédií při sesuvu půdy v americké historii.

Záchranáři se třetí den prohrabávali masou bahna, která pohltila v sobotu ráno zhruba 35 domů. Do pondělka našli 13 mrtvých těl, jeden člověk zemřel v nemocnici. Další lidé zůstávají v nemocnici v kritickém stavu. Pohřešuje se stále až 176 lidí, i když tento údaj je podle úřadů zřejmě nadsazený.

Pátrací tým hledá možné přeživší, naděje se ale postupně vytrácejí. Kvůli silným dešťům navíc v oblasti hrozí záplavy. „Bohužel jsme nezaznamenali žádné známky života, nikoho živého jsme nenašli,“ uvedl šéf hasičů Hots.

Šéf záchranné služby okresu Snohomish John Pennington stále doufá, že jeho tým najde někoho, kdo přežil, konstatoval ale, že charakter operace se mění ze záchranné na vyprošťovací. „Nikdy neztrácím víru a mnoho místních lidí ji neztratí nikdy, ale musíme přece jen vzít v úvahu realitu,“ řekl Peningon ráno. Šéf hasičů Hots ale na večerním brífinku prohlásil, že operace je nadále vedena jako záchranná. „Neztratili jsme naději, že ještě najdeme někoho naživu,“ poznamenal.

Pennington uvedl, že jeho lidé, kterých je asi dvě stě, pracují v obtížných podmínkách, nemohou použít těžkou techniku. Trosky prohledávají ručně, pomáhají jim jen speciálně vycvičení psi. V neděli i v pondělí musely být záchranné práce na čas přerušeny, protože se půda začala místy opět pohybovat.

Vrstvy bahna a suti jsou na některých místech až šest metrů hluboké. „Je to pomalá a těžká práce. Myslel jsem si, že když najdeme zavalené auto, tak z něj řidiče snadno vyprostíme. Auta jsou ale úplně zmačkaná a rozbitá na kusy,“ stěžuje si hasič Hots.

Sesuv půdy v americkém státě Washington
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Mark Mulligan

Sesuv, který v sobotu nastal asi 90 kilometrů severně od Seattlu na ploše zhruba 2,6 kilometru čtverečního, vyvolaly zřejmě nedávné silné deště. V zasažené oblasti, na jejímž místě stála bývalá rybářská vesnice, zablokoval místní silnici i řeku, takže způsobil také záplavy, kvůli nimž lidé museli být evakuováni do vyšších poloh.