Za každou ránu tři roky: Střelec na Bílý dům dostal 25 let

Washington – Washingtonský soud poslal na 25 let do vězení Američana Oscara Ramira Ortegu-Hernandeze ze státu Idaho, který 11. listopadu 2011 vypálil z poloautomatické pušky nejméně osm ran na Bílý dům. O pět dní později jej zatkli američtí agenti v hotelu v Pensylvánii. Pátrání vyvolal nález střely v jednom z neprůstřelných oken rezidence amerického prezidenta. Barack Obama a jeho žena Michelle v době střelby v Bílém domě nebyli.

Nyní 23letý Ortega-Hernandez původně čelil obvinění z pokusu o zavraždění prezidenta, za což by mu hrozilo až doživotí. Výměnou za doznání k neoprávněnému použití zbraně a ohrožování životů ale prokuratura obvinění stáhla.

Obhajoba se snažila Ortegu-Hernandeze vylíčit jako zmateného a zoufalého člověka, který chtěl střelbou upoutat pozornost na blížící se zkázu, o níž byl přesvědčen. V minulosti se na jedné nahrávce označil za „Krista dnešní doby, na něhož všichni čekali“, zatímco prezident Obama je podle něj ďábel a antikrist. Na záznamu také chválil někdejšího teroristického vůdce Usámu bin Ládina za to, že se postavil proti Spojeným státům, a vyzýval k revoluci a ke svržení americké vlády.