Inspirováno přírodou: Nová baterie pro mobil se nabije za půl minuty

Tel Aviv - Jen málokterý mobil dnes vydrží bez nabití celý den, což pro uživatele znamená pár hodin u zásuvky s přístrojem na šňůře. Izraelští vědci ale přišli s revolučním vynálezem: Jejich baterie se nabije za neuvěřitelnou půlminutu. Zatím to ale není bez háčků - nevydrží dlouho a svou velikostí připomíná spíš model z 90. let: do žádného z chytrých telefonů se zatím nevejde.

Video Baterie společnosti StoreDot se nabije za půl minuty
video

Baterie společnosti StoreDot se nabije za půl minuty

Za extrarychlé nabíjení může revoluční přírodní nanomateriál. Jde o úplně novou konstrukci, kterou dosud nikdo nezkoušel v takovém měřítku. Jde v podstatě o baterii složenou z živých buněk. Nanokrystaly jsou navíc stabilní a ekologicky neškodné. „Jsou to bioorganické sloučeniny, které syntetizujeme v laboratoři. Vezmeme aminokyseliny a vytvoříme nový typ molekul, které nám umožní zlepšit výkonnost různých zařízení,“ vysvětluje Doron Myersdorf, ředitel izraelské firmy StoreDot, která baterii vyvinula.

Baterie se skládá z miniaturních, stabilních, bioorganických nanokrystalů, takzvaných nanoteček. Ty jsou vyrobeny z peptidů – řetězců aminokyselin. Vědci tyto krystaly objevili před deseti lety na univerzitě v Tel Avivu. Proces výroby baterie je poměrně jednoduchý a levný, protože se nanokrystaly samovolně skládají na základě jednoduchého biomechanismu. Jejich struktura napodobuje uspořádání v přírodě.

Díky polovodivým vlastnostem nanokrystalů má akumulátor asi pětkrát větší elektrickou kapacitu než současné baterie a vydrží několik tisíc nabíjecích cyklů. Zákazníkům by mohl v budoucnu usnadnit život, firma má ale ještě co dohánět. Kromě velikosti a objemu pokulhává i vytrvalost - bioorganická baterie zatím vydrží nanejvýš tři hodiny. Izraelští vývojáři chtějí prototyp vyladit a začít prodávat baterii do tří let. Na druhou stranu ale experti varují, že podobných revolučních slibů už tu bylo v minulosti několik.