Putin odpovídal i Snowdenovi. Praktiky à la NSA jsou prý v Rusku vyloučené

Moskva – Vladimiru Putinovi během televizní debaty s diváky položil dotaz také „prominent na útěku“, Američan Edward Snowden, který se kvůli stíhání za vyzrazení špehovacího programu NSA ukrývá v Rusku. Snowdena zajímalo, zda Rusko využívá tajné služby k podobně rozsáhlému sledování telefonátů, e-mailů a jiné elektronické komunikace. Putin odvětil, že takto masivní špionáž je v jeho zemi nemyslitelná – odporovala by prý zákonům.

Video Sledujete občany stejně jako NSA? ptal se Snowden Putina
video

Sledujete občany stejně jako NSA? ptal se Snowden Putina

Sledujete občany stejně jako NSA? ptal se Snowden Putina

17.4.

Dvořák: Putin si pod sebou v jistém smyslu podřezává větev

V rámci několikahodinového pořadu, během něhož mohli Putinovi klást otázky lidé ze všech koutů země, zazněl i dotaz od prominentního amerického uprchlíka, který v Rusku pobývá na neznámém místě. Svoji otázku Snowden položil v angličtině prostřednictvím videopřenosu. Konkrétní dotaz měl dvě části: Snowden se nejprve zeptal, zda Rusko v jakékoliv formě shromažďuje či analyzuje komunikaci velkého množství lidí. Poté se obrátil na ruského prezidenta s tím, zda je možné ve společnosti ospravedlnit stále důmyslnější zpravodajské metody s ohledem na osobní svobody sledovaných osob.

Putin nejprve řekl, že bude ke „kolegovi“ mluvit jako bývalý profesionální agent k druhému. Narážel tím na minulost obou mužů: zatímco ruský prezident část bývalé kariéry spojil s tajnými službami KGB, Snowden pracoval několik let pro americkou NSA. Podle Putina současný ruský zákon nedovoluje podobné praktiky jako v případě Snowdenem zveřejněného programu PRISM. „Naše zpravodajské aktivity jsou přísně regulovány zákonem, cituje Putina Russia Today. K tajnému sledování konkrétní osoby potřebujete soudní povolení. Systém podobného masového monitorování my nemáme. Podle našich zákonů ani nemůže existovat,“ dodal Putin.

Putin také věří, že sledovací metody v podobném měřítku, jako se objevily v USA, nebude Rusko nikdy využívat. Podle něj si federace nemůže dovolit takovou špionáž dlouhodobě financovat. „Samozřejmě víme, že technologie dnes využívají i zločinci a teroristé a tajné služby musí být schopné na jejich činnost technicky reagovat. Samozřejmě se tomuto věnujeme, ale ne v takto masivním měřítku,“ řekl na Snowdenův dotaz.

Edward Snowden v debatě s prezidentem Putinem
Zdroj: ČT24

Putin obvinil Rasmussena z nahrávání rozhovoru

Putin během dnešní debaty obvinil také nynějšího šéfa NATO Anderse Fogha Rasmussena, že si ještě jako dánský premiér nahrával jejich soukromou schůzku a prozradil její obsah médiím. „Jednou mě požádal o schůzku, potkali jsme se a mluvili spolu. Jak se ukázalo, měl u sebe diktafon, tajně si náš hovor nahrával, a poté to prozradil tisku. Nemohl jsem uvěřit svým očím a uším! Jak můžete po takovém incidentu někomu věřit?“ prohlásil Putin. Kdy přesně mělo k nahrávání dojít, již ale neuvedl. Rasmussen byl dánským premiérem od roku 2001 do roku 2009.

Podle mluvčí Severoatlantické aliance Oany Lungescuové jde o naprostý nesmysl. „Ve funkci dánského premiéra si pan Fogh Rasmussen nikdy nenosil diktafon na schůzky s panem Putinem ani s nikým jiným,“ uvedla mluvčí. Jak dodala, Rusko se snaží odvést pozornost od svých vlastních nelegálních a nelegitimních činů na Ukrajině, a proto poslední dobou vzneslo již několik neopodstatněných obvinění vůči NATO.