Zelený čtvrtek v Římě: Papež umyl nohy dvanácti postiženým

Vatikán - Papež František se o Zeleném čtvrtku v rámci velikonočních slavností ujal tradičního mytí nohou. Při rituálu, který odkazuje na Ježíšovo gesto pokory vůči apoštolům krátce před ukřižováním, takto posloužil dvanácti tělesně postiženým ženám a mužům, mezi nimiž byl i jeden muslim. Už loni František pojal rituál netradičně. Nohy umyl tuctu mladých vězňů, z toho dvěma dívkám, což bylo ze strany papeže vůbec poprvé.

František dnes také odsloužil mši v bazilice svatého Petra za účasti více než tisícovky kněžích. Právě jim podle Rádia Vatikán papež věnoval obsáhlou homilii. „Nezměrná velikost daru, který nám byl dán k službě, nás řadí mezi ty nejnepatrnější z lidí. A z této nepatrnosti dostáváme svou radost. Radujeme se ve své nepatrnosti,“ řekl papež.

Video No comment: Papež omyl nohy postiženým
video

No comment: Papež omyl nohy postiženým

František navštívil na okraji Říma ústav pro zdravotně postižené osoby, kde se ujal 12 handicapovaných pacientů ve věku od 16 do 86 let, vesměs trpící nemocemi ortopedického, neurologického a onkologického původu. Byli mezi nimi i tři cizinci, včetně 75letého muslima původem z Libye. Nejmladší osobou byl 16letý chlapec z Kapverd. Obřadu mytí nohou se zúčastnila i 27letá Etiopanka. Akce se konala ve zdravotnickém centru Panny Marie od Božské Prozřetelnosti, které v římské čtvrti Boccea provozuje katolická nadace Dona Gnocchiho. Papež tam předtím slavil mši a pronesl krátkou homilii. Podle agentury AFP měl 77letý František s opakovaným shýbáním a vstáváním zjevné potíže.

Františkovi předchůdci v čele římskokatolické církve rituál prováděli v římské bazilice svatého Jana Lateránského a nohy myli kněžím, kteří reprezentovali Ježíšovy následníky. Nynější papež prováděl tento rituál mezi lidmi z okraje společnosti každoročně už jako argentinský kardinál Jorge Mario Bergoglio v Buenos Aires, když navštěvoval věznice, domovy důchodců či hospice.

Na Zelený čtvrtek se připomíná Ježíšova poslední večeře. Následuje Velký pátek, který je připomínkou Kristovy smrti. V sobotu se koná velikonoční vigilie a v neděli oslava Kristova zmrtvýchvstání. Velikonoční pondělí je potom ve znamení radosti křesťanů z vykoupení.