Letos už Everest asi nikdo nepokoří, hlavní trasu zavalily další laviny

Káthmándú – Další ledové laviny zavalily hlavní trasu na vrchol Mount Everestu, kde minulý týden zahynulo nejméně 13 nepálských horských vůdců. Je tak téměř jisté, že v nynější sezoně nejvyšší horu světa nikdo nezdolá, a letošek tak může být prvním rokem od zahájení komerčních výprav v polovině 90. let, kdy zůstane velikán nepokořen.

Minulý pátek smetla lavina v oblasti ledopádu Khumbu na Everestu skupinu 16 šerpů, kteří zde připravovali fixní lana a schody pro své klienty. Potvrzeno je 13 mrtvých, tři šerpové se pohřešují. Řada horských vůdců se následně z úcty ke svým kolegům rozhodla ukončit letošní sezonu a také západní horolezecké výpravy začaly vzdávat své expedice a opouštět základní tábor. „Horolezecké týmy odcházejí, sezona pro všechny skončila. Je čas truchlit,“ napsal na svých internetových stránkách horolezec Alan Arnette.

Vylidňování tábora, kde na výstup čekalo kolem 400 zahraničních horolezců, dále urychlily laviny z posledních dní. Sedmašedesátiletý Ed Marzec, který se chtěl stát nejstarším americkým pokořitelem Everestu, sdělil, že slyšel „praskání“ ledu, když ve čtvrtek čekal na letadlo v táboře. „Šerpové říkali, že sněhové a ledové podmínky se tak zásadně a tak rychle změnily, že vytvořily extrémně nebezpečné prostředí, které brání nalezení bezpečné cesty na vrchol,“ řekl.

/*json*/{"map":{"lat":27.972778375661935,"lng":86.83100478430869,"zoom":15,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":{},"polylines":{},"circles":{},"polygons":{},"rectangles":{}}/*json*/

To potvrdil i Ang Cering, šerpa z Nepálské horolezecké asociace. „Viděl jsem čerstvé laviny ve stejném místě, které bylo zasaženo minulý týden,“ sdělil po svém návratu ze základního tábora do Káthmándú. Vzhledem k tomu, že na nestabilním ledopádu Khumbu od páteční tragédie nikdo nebyl, nevyžádaly si nové sesuvy ledu žádné oběti ani zraněné.

Americký horolezec Adrian Ballinger prohlásil, že když opouštěl ve čtvrtek základní tábor, dělalo si naděje na uskutečnění výstupu již jen asi 40 až 50 horolezců. Podobný počet šerpů je prý byl ochoten doprovázet. Tito šerpové nicméně přespávají převážně v níže položených vesnicích, protože se obávají násilí ze strany těch horských vůdců, kteří hrozí každému, kdo se na horu po smrti jejich kolegů vydá.

Nepálská vláda ve čtvrtek oznámila, že výpravám nuceným vzdát expedici kvůli letošnímu neštěstí umožní vrátit se během následujících pěti let na Everest bez dalších poplatků.