Policie zadržela šéfa politického křídla Irské republikánské armády

Belfast (Británie) - Policie v Severním Irsku zadržela předsedu republikánské strany Sinn Fein Garryho Adamse pro podezření z účasti na únosu a vraždě spáchané v roce 1972. Adams se prý policistům k výslechu sám přihlásil, jakoukoli vinu ale odmítá.

Pětašedesátiletý Adams je dlouholetým šéfem Sinn Féin, politického křídla IRA, která vedla boj za odtržení Severního Irska od Británie a jeho připojení k Irské republice.

Vyšetřovatelé prověřují Adamsův podíl na vraždě Jean McConvillové, matky deseti dětí, kterou v roce 1972 popravila Irská republikánská armáda (IRA) za údajnou špionáž. Vražda je dnes považována za jeden z nejodpudivějších činů, jakých se IRA ve svém mnohaletém sektářském tažení dopustila. Sama IRA se k únosu, vraždě a utajeném pohřbu McConvillové až do roku 1998 nehlásila. Hrob zavražděné osmatřicetileté ženy byl nalezen náhodou na jedné pláži v Irsku až v roce 2003.

Policie v Severním IrskuSeverní Irsko zažilo tři desetiletí sektářského násilí mezi protestantskými unionisty a katolickými republikány, které si od roku 1969 vyžádaly 3 500 mrtvých. Ačkoliv mírové dohody z roku 1998 vedly k dělbě moci mezi protestanty a katolíky, ke sporadickým incidentům přesto dodnes dochází.


O Adamsově podílu na vraždě McConvillové hovořili dva bývalí bojovníci IRA v besedě s pracovníky univerzity v americkém Bostonu v rámci výzkumného projektu. Nahrávku rozhovoru si vyžádala severoirská policie. Bývalý Adamsův spolupracovník Brendan Hughes v besedě s americkými výzkumníky uvedl, že McConvillová byla zabita na přímý Adamsův pokyn. Adams podle něj řídil speciální tým IRA, který vyhledával, zabíjel a tajně pohřbíval členy katolické komunity v Belfastu podezřelé ze spolupráce z policií. Pokud jde o McConvillovou, nezávislé vyšetřování z roku 2006 žádný důkaz o její špionáži nepřineslo.

Policie Adamse z podílu na vraždě dlouho podezírala s odkazem na informace o tom, že vůdce Sinn Féin byl dlouholetým velitelem IRA. Adams podporu IRA nepopírá, v jejích složkách ale prý sám žádnou funkci nezastával. „Od IRA jsem se nikdy nedistancoval a distancovat se ani v budoucnu nehodlám,“ uvedl Adams v prohlášení. „Pokud jde o únos, vraždu a pohřeb paní McConvillové, jsem ale nevinný,“ dodal.