Německá vláda zatrhla poslancům výslech Snowdena

Berlín – Německá opozice má v plánu Snowdena vyslechnout před poslaneckým výborem, který vyšetřuje odposlechy americké výzvědné služby na německém území. A při té příležitosti mu rovnou udělit povolení k pobytu. Vláda kancléřky Merkelové se tomu zuby nehty brání – a poslancům dokonce pohrozila americkými soudy.

Video Horizont Martina Jonáše o boji za Snowdena
video

Horizont Martina Jonáše o boji za Snowdena

Nehledě na odposlouchávání vlastního telefonu, Angela Merkelová jde ohledně vyšetřování operací NSA Washingtonu na ruku. Při její návštěvě Bílého domu minulý týden se ožehavé téma podařilo uklidit do pozadí. A na obrušování hran se zároveň pracovalo i v Berlíně.

Poslance z vyšetřovacího výboru vláda varovala, že Snowdenův výslech, při kterém by se zřejmě dostala na veřejnost další pro Ameriku nepříjemná fakta, by vážně narušil americko-německé vztahy. A to by byla katastrofa zejména pro německou rozvědku, která je na informacích od amerických kolegů životně závislá dokonce i ve věcech vnitřní bezpečnosti.

Kancléřství si proto neváhalo najmout americkou právní firmu. Ta poslancům dodala rozbor, podle kterého by je mohly americké soudy kvůli Snowdenovu výslechu pohnat k zodpovědnosti za poškození amerických národních zájmů – a není jisté, jestli by respektovaly německou poslaneckou imunitu. 

Opozice ovšem hodlá v boji za Snowdena pokračovat. V jeho čele stojí veterán německé politiky Hans-Christian Ströbele, pětasedmdesátiletý poslanec za Zelené s bohatou minulostí. Mimo jiné bývalý advokát teroristů z Frakce Rudé armády. „My všichni, nejen Němci, ale všichni Evropané, Brazilci, Mexičani a v neposlední řadě Američani, musíme být Edwardu Snowdenovi vděční,“ tvrdí.

Ströbele i další poslanci za Zelené a Levici doufají, že jim nakonec dá za pravdu německý Ústavní soud. Je ale možné, že i bez rozhodnutí ústavních soudců Snowden nakonec před německými poslanci vypovídat bude. I vláda připouští možnost výslechu  - na ruském území pomocí videokonference.