Syrští rebelové se po dvou letech stahují z Homsu, Asad slaví

Homs - Ze syrského Homsu odjely první dva autobusy s opozičními bojovníky. O probíhající evakuaci informovala tamní televize a skupina monitorující lidská práva. Třetí největší syrské město obléhali vojáci režimu Bašára Asada několik měsíců. Rebelové i místní obyvatelé kvůli tomu dlouhodobě trpěli nedostatkem jídla.

Evakuace Starého Města začala v 10:00 (09:00 SELČ). Zatím odjely tři konvoje s asi 400 lidmi. Do večera zřejmě odjede ještě čtvrtý a evakuace bude pokračovat ve čtvrtek, uvedl guvernér provincie Homs Talál Barazí. Autobusy směřovaly do Dár al-Kabíry, což je město ovládané povstalci ležící asi 20 kilometrů severně od Homsu. Na videu, které zveřejnila opozice, bylo vidět některé z bojovníků plakat. Odnášeli si s sebou batohy s osobními věcmi i své zbraně.

„S odchodem těchto ozbrojených mužů začne operace usmiřování, aby se Homs zbavil zbraní a ozbrojenců. Pracujeme na tom, aby se operace uskutečňovala ve všech čtvrtích Homsu,“ uvedla podle AFP SANA.

Video Syrský Homs opouštějí protivládní povstalci
video

Syrský Homs opouštějí protivládní povstalci

Homs je považován za klíčové město syrského konfliktu. Asadův režim tak díky opětovnému získání města slaví úspěch.

Uzavřená dohoda mezi rebely a bezpečnostními silami o odsunu je v dosavadním konfliktu nevídaná. Vyjednávání se účastnili prostředníci z Íránu a Ruska. „Tato dohoda dokazuje, že Asadův režim je loutkou Íránu a že je to on, kdo do země zve teroristy,“ podotkla Noura Al Amírová, viceprezidenta opoziční Syrské národní koalice.

Asad si úspěch užívá. Syrská státní televize odvysílala vřelé setkání se sirotky po vojácích, kteří zemřeli v boji s rebeli. Do příštího Dne mučedníků chce ve volbách obhájit prezidentské křeslo a porazit syrskou revoluci.

Následky syrské války
Zdroj: ČTK/AP/HOPD

Extremisté válčí mezi sebou, civilisté opouštějí domovy

Na dalších místech Sýrie se dál bojuje. Při pumovém útoku v noci na včerejšek přišel v jižní provincii Dará o život velitel extremistické fronty An-Nusra Alí Nuajmí s manželkou. Fronta bojuje několik dní na severovýchodě země s rivaly z Islámského státu v Iráku a Levantě. Zemřelo tam už téměř 200 lidí. Civilisté prchají ze svých domovů.

Další násilí hlásí exilová opoziční organizace z provincie Idlib na severozápadě Sýrie. Až 30 vojáků a spojenců armády tam přišlo o život, když pod nimi explodovalo velké množství výbušnin umístěných v tunelu vykopaném pod jejich stanovištěm. Podzemní chodbu dlouhou 290 metrů prý hloubilo 60 členů opozice skoro dva měsíce. Umístili do ní pak několik tun výbušnin.  

Syrský konflikt začal v březnu 2011 a od té doby si odhadem vyžádal životy kolem 150
tisíc lidí. Miliony Syřanů kvůli němu prchly z domovů.