Demonstrace síly: Na Rudém náměstí mašírovalo 11 000 vojáků

Kyjev – Rusko si dnes dopoledne velkou vojenskou přehlídkou na Rudém náměstí v Moskvě připomnělo 69. výročí konce druhé světové války. Vzhledem k ukrajinské krizi je přehlídka, jíž se zúčastnilo na 11 000 vojáků, vnímána mimo jiné jako demonstrace síly Ruska. Ruský prezident Vladimir Putin se v projevu na Rudém náměstí o situaci na Ukrajině nezmínil a zaměřil se na historický význam vítězství nad nacismem.

Zdroj: ČTK/ITAR-TASS Autor: Japaridze Mikhail
Video Bez komentáře: Vojenská přehlídka v Moskvě
video

Bez komentáře: Vojenská přehlídka v Moskvě

Bez komentáře: Vojenská přehlídka v Moskvě

9.5.2014

Události: Rusko předvedlo to nejlepší ze své armády

Horizont 24: Hektický den prezidenta Putina

Karas: Rusové nevnímají rozdíl mezi dneškem a érou Sovětského svazu

Profesor Zubov a historik Stehlík k oslavám konce války

„Devátý květen je a zůstane naším nejdůležitějším svátkem,“ prohlásil Putin v projevu, který stejně jako celou přehlídku ruská televize vysílala v přímém přenosu.

  • „Je to svátek, kdy triumfuje vítězná síla patriotismu, kdy všichni zvlášť silně cítíme, co znamená být věrný vlasti a jak je důležité umět bránit její zájmy,“ dodal Putin.

Vítězství „se rodilo v předních liniích i v týlu, v partyzánských oddílech, přibližovala ho statečnost obléhaného Leningradu, odvaha obránců Sevastopolu, hrdinství tisíců vojáků, kteří neústupně stáli na hranicích“. „V krutých bojích u Moskvy, u Stalingradu, na Kurském oblouku i na Dněpru se utvářel výsledek druhé světové války,“ konstatoval Putin. „Železná vůle sovětského lidu, jeho nebojácnost a odolnost zachránily Evropu před otroctvím. Právě naše země hnala nacisty do jejich doupěte, dosáhla jejich úplné a konečné porážky a za cenu milionů obětí a strašlivých útrap zvítězila,“ doplnil ruský vůdce.

Prezident poděkoval válečným veteránům a do výčtu důležitých bitev druhé světové války neopomněl zahrnout i místa nacházející se na Krymu, který Rusko nedávno navzdory mezinárodním protestům anektovalo.

Na přehlídce ruská armáda představila více než 150 vojenských vozidel i mezikontinentální rakety, které mohou nést jaderné hlavice. Nad náměstím přelétlo asi 70 bojových letadel a vrtulníků. Podobné přehlídky se dnes konají i v dalších městech, mimo jiné v Sevastopolu a v Kerči na Krymu. Vladimir Putin by se měl přehlídky na Krymu zúčastnit osobně.

Veterán Spartak Sejčov trávil 9. května před 69 lety v Praze, kam dorazil jako tankista:

Spartak Sejčov„Dali nám jídlo, hostili nás vínem, volali na nás 'nazdar'. Je to nejlepší vzpomínka mého života.“


Rusové slaví v duchu Sovětského svazu

Den vítězství se slaví u příležitosti kapitulace německých vojsk, která byla podepsána v Berlíně 8. května 1945 pozdě večer, tedy po půlnoci 9. května moskevského času. 

Zpravodaj ČT v Moskvě Miroslav Karas upozornil, že pro drtivou většinu Rusů je Den vítězství nejdůležitějším dnem kalendáře: „Pokud jde o oslavu Dne vítězství, Rusové nevnímají rozdíl mezi dneškem a dobou Sovětského svazu. Tu symboliku tady nikdo nerozlišuje. Útvary stále nosí jména hrdinů z období Sovětského svazu, mezi vojenskými prapory byly neseny slavnostní standarty z dob Sovětského svazu, ukončení 2. světové války i dalších pozdních let,“ dodal k dnešní přehlídce Karas.